Reklama

Reklama

Teatr Wielki w Łodzi ma dyrektora naczelnego

Opublikowano: śr, 24 lip 2019 17:07
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zarząd Województwa zatwierdził kandydaturę Dariusza Stachury na dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi.

Teatr Wielki w Łodzi ma dyrektora naczelnego

Dariusz Stachura został powołany przez Zarząd Województwa na stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi na okres od 01.09.2019 r. do 31.08.2022 r. Do konkursu stanęło pięciu kandydatów. Dariusz Stachura spełniając wszystkie wymogi formalne określone w ogłoszeniu uzyskał też w głosowaniu bezwzględną większość głosów członków Komisji obecnych na posiedzeniu.

Dariusz Stachura to jeden z najbardziej znanych i utytułowanych polskich tenorów. Sukcesem artystycznym Dariusza Stachury był m.in. udział w obchodach 100-lecia premiery Cyganerii Giacomo Pucciniego w Turynie w roku 1996. Był wówczas jedynym obcokrajowcem, który na zmianę z Luciano Pavarottim, kreował partię Rudolfa w tej operze. Został też laureatem Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w 1990 roku. Był solistą opery w Norymberdze ( 1999–2003). Na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi zadebiutował w 1989 r. partią Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego. Za wybitne dokonania na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi w 1992 roku otrzymał Nagrodę specjalną krytyki łódzkiej. Był też (2007 – 2010) wykładowcą w łódzkiej PWSFTViT.

Ze swoim macierzystym Teatrem oraz innymi polskimi teatrami odbył wiele podróży artystycznych po Szwajcarii, Francji, Austrii, Włoszech, Holandii i Niemczech. Występował również z recitalami w Stanach Zjednoczonych. Jest stałym współpracownikiem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.

Występował na wielu festiwalach muzycznych, m.in. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju, "Wratislavii Cantans" we Wrocławiu, Viva il canto w Cieszynie, Opern Festival w Ludwigsburgu i Opern Festival w Xsanten w Niemczech, Opern Festival w Wexfort w Irlandii.

Dariusz Stachura posiada też doświadczenia w zarządzaniu. Był dyrektorem Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej „ Balcanto Per Sempre” we Włocławku i dyrektorem Festiwalu Wielka Gala Tenorów w Ciechocinku.

Dariusz Stachura jest Honorowym Obywatelem Brzezin i  Honorowym Obywatelem Łodzi .


Źródło: UMWŁ

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.