reklama
reklama

Technologie kosmiczne w Łodzi! Rakietę w kosmos wyślą Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Technologie kosmiczne w Łodzi! Rakietę w kosmos wyślą Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźKonsorcjum oparte o Wojskowe Zakłady Nr 1 w Łodzi, Wojskowy Instytut Uzbrojenia oraz Zakład Produkcji Specjalnej „Gamrat” zostało jednym z głównych beneficjentów w konkursie Szybka Ścieżka „Technologie Kosmiczne”.
reklama

Uzyskane dofinansowanie zostanie wykorzystane na realizację projektu budowy trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych. Jego wartość wynosi 23 693 412,53 zł.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki konkursu „Szybka Ścieżka – Technologie kosmiczne”.

W sumie z funduszy dostępnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój dofinansowanych będzie 15 inicjatyw branżowych, zakładających rozwój polskich zaawansowanych technologii i obiektów kosmicznych. Na ten cel przeznaczonych zostanie blisko 144 mln zł.

- Sukces konkursu pokazuje, że zaawansowane technologie kosmiczne są coraz bliżej nas. Dla mnie to sygnał, że musimy dalej rozwijać polską naukę, stawiać na ośrodki akademickie, kształcące inżynierów, którzy podbiją rynek wysokich technologii. Rynek kosmiczny jest rynkiem globalnym, poprzeczka zawieszona jest więc bardzo wysoko, dlatego nie możemy zostać w tyle – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

reklama

Celem konkursu było umożliwienie polskim podmiotom podniesienia poziomu gotowości technologicznej opracowanych przez nich rozwiązań do TRL na poziomie minimum 7, tak aby zwiększyć ich atrakcyjność wg. wymogów m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz dużych integratorów systemów kosmicznych.

- Polski sektor kosmiczny to ponad 300 firm, w większości małych i średnich. Właśnie takich graczy nam potrzeba – stawiających na rozwiązania jutra, sięgających wysoko, niebojących się prowadzić ryzykownych, innowacyjnych projektów. Konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju precyzyjnie zaadresował tę potrzebę, a przedsiębiorcy jeszcze raz udowodnili, że mają odwagę przekształcić w rzeczywistość to, co niedawno mogłoby się jeszcze wydawać science fiction – powiedział Krzysztof Mazur, wiceminister rozwoju.

reklama

Zgłaszane projekty musiały obejmować prace badawczo-rozwojowe, mające na celu opracowanie, przetestowanie oraz wdrożenie konkretnych produktów i technologii w takich obszarach tematycznych jak chociażby satelitarna obserwacja Ziemi, systemy i podsystemy niewielkich satelitów, testowanie infrastruktury satelitarnej, platformy mikrosatelitarne, systemy świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej, systemy wynoszenia, systemy robotyki kosmicznej, systemy agregacji i przetwarzania danych satelitarnych, aplikacje przetwarzające i bazujące na danych satelitarnych.

- Konkurs "Szybka Ścieżka – Technologie kosmiczne” ma zwiększyć udział polskich przedsiębiorstw w realizacji międzynarodowych projektów na przykład z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz przyczynić się do rozwoju polskiego sektora kosmicznego. To może mały krok dla światowej branży kosmicznej, ale na pewno duży dla polskich firm działających w tym sektorze. Dzięki Funduszom Europejskim i Programowi Inteligentny Rozwój możemy zapewnić finansowanie wysoko zaawansowanych technologii kosmicznych - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama