reklama
reklama

Teraz recepty tylko elektroniczne. Jak działa e-recepta? [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Teraz recepty tylko elektroniczne. Jak działa e-recepta? [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od 8 stycznia br. wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej. Jak przekonuje resort zdrowia, e-recepta niesie ze sobą korzyści zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy oraz farmaceutów.
reklama

Elektroniczne recepty nie są w Polsce nowością, pojawiły się w aptekach już 1 stycznia 2019 r. i można było je realizować w całym kraju. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, do dziś takich recept wystawiono ponad 63 mln. Od 8 stycznia 2020 r. wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej.

!reklama!

Dzięki wprowadzonemu przez Ministerstwo Zdrowia obowiązkowi wystawiania elektronicznych recept, przede wszystkim nie ma ryzyka zagubienia czy zniszczenia, jak to mogło się stać z formą papierową. Każda e-recepta automatycznie zapisuje się na indywidualnym Internetowym Koncie Pacjenta. Nie ma też konieczności proszenia o odpis recepty, by nie utracić refundacji zamierzając kupić w aptece tylko część zapisanych leków, a resztę w innym terminie.

Polecamy: Piramida żywieniowa odejdzie do lamusa. Jak zdrowo jeść?

Jak działa e-recepta?

Aby uzyskać e-receptę u lekarza, pacjent nie musi podejmować żadnych nadzwyczajnych czynności. Od 8 stycznia br. każda recepta musi być wystawiona w formie elektronicznej. Istnieją trzy opcje e-recepty. Pierwsza możliwość jest taka, że gdy tylko lekarz wygeneruje elektroniczną receptę, pacjent otrzyma na swój telefon wiadomość SMS z 4-cyfrowym kodem. Wówczas taki kod należy podać farmaceucie w aptece, razem ze swoim (lub osoby, dla której chce zakupić leki) numerem PESEL. Druga opcja zakłada wysłanie na adres e-mail wskazany przez pacjenta wiadomości z e-receptą załączoną w formacie PDF, którą na ekranie smartfona będzie można pokazać farmaceucie w aptece, by mógł zeskanować kod. Trzecia możliwość powinna uspokoić osoby starsze, które nie korzystają z urządzeń mobilnych lub po prostu nie czują się pewnie w ich obsłudze. Można poprosić lekarza o wydruk e-recepty, z którym pacjent następnie zgłosi się do apteki.  

Dawkowanie leku na e-recepcie

Każdy lek z e-recepty możemy zakupić w dowolnej aptece. Kolejna korzyść płynąca z elektronicznych recept to wyeliminowanie prawdopodobieństwa otrzymania niewłaściwego leku, tak jak mogłoby się to zdarzyć, gdyby farmaceuta błędnie odczytał nieczytelny charakter pisma lekarza. Na e-recepcie zawsze znajdziemy też informacje o zalecanym przez lekarza dawkowaniu przepisanych nam środków.

Polecamy: Dobra wiadomość dla chorych na astmę. Nowoczesny środek na liście leków refundowanych
Dużym ułatwieniem jest wspomniane Internetowe Konto Pacjenta pod adresem: https://pacjent.gov.pl/, w którym w każdej chwili można sprawdzić, jak przyjmować lek. W ten sposób sprawdzimy również dawkowanie leków przepisanych naszym dzieciom (do 18. roku życia). Ponadto IKP daje możliwość otrzymania kolejnej e-recepty bez wizyty w gabinecie, tj. w przypadku przewlekłej choroby (po ustaleniu z lekarzem). Przez Internetowe Konto Pacjenta można też upoważnić dowolną osobę, która otrzyma e-receptę SMS-em i wykupi leki, czyli nie trzeba samemu wychodzić do apteki.

Mniejsze kolejki u lekarzy i w aptekach

Wprowadzenie e-recept powinno również znacznie ułatwić wykonywanie czynności lekarzom i farmaceutom. Teraz lekarz szybciej wyszuka w bazie nazwy leków oraz ich zamienników, podpowiedzi o interakcjach, a w razie potrzeby szybko ponowi wcześniej wystawioną receptę. Ponadto, dzięki systemowi e-recept, lekarz będzie miał informację, czy pacjent wykupił przepisane leki, co ułatwi proces leczenia. Kolejne usprawnienie, na którym skorzystają lekarze i pacjenci, to pełny wgląd kolejnych specjalistów w proces leczenia i możliwość poprowadzenia terapii tak, by przepisane leki nie wchodziły w niepożądane interakcje. Powszechnie stosowane e-recepty powinny się przełożyć także na mniejsze kolejki w aptekach. Farmaceuta szybciej odczyta e-receptę skanując sam kod, nie będzie też tracił czasu na wykonywanie odpisów recept.

Źródło: gov.pl

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama