Tężnia solankowa na Stawach Jana już czeka na łodzian
Łódzkie tężnie zazwyczaj powracają na przełomie kwietnia i maja. Tę na Stawach Jana uruchomiono w 2022 r. z inicjatywy mieszkańców i, jak każdy taki obiekt miejski, cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje lecznicze właściwości. Od dziś (1 kwietnia) mieszkańcy znów mogą korzystać z dobrodziejstw solanki na terenie rekracyjnym Stawów Jana przy ul. Rzgowskiej.Obiekt został przygotowany na nowy sezon przy MOSiR Łódź; teren tężni uprzątnięto i wymieniono elementy małej architektury. Od teraz aż do 31 października dostępna będzie w godz. 8.00 – 20.00.
Można pooddychać i zadbać o zdrowie. Szkoda, że taka mała. Dobrze czuć tylko przy odpowiednim wietrze w połączeniu z właściwe wybraną ławką
– podzielił się pan Krzysztof w opiniach Google. Wśród nich bardzo często znaleźć można podobne komentarze – według łodzian w sezonie letnim panuje tam duży tłok.
Bardzo miłe miejsce, spokojne, pełne ławeczek, które co prawda bardzo często są zajęte, ale przecież do tego służy owa tężnia. Dobrze utrzymana, dodatkowo ładnie podświetlona wieczorem i nocą. Do ogrodzenia można przypiąć rower, na terenie tężni nie mogą przebywać psy
– zwracał uwagę z kolei pan Franciszek.
Poza Stawami Jana, tężnie solankowe znajdziemy je też m.in. w Parku Widzewska Górka, Parku Podolskim, Parku Abramowskiego czy Parku Źródła Olechówki, przy ul. Czajkowskiego 14 i na Retkini przy ul. Balonowej.
Jak działają tężnie solankowe?
Tężnia solankowa działa na zasadzie naturalnej inhalacji. Solanka spływa po gałązkach tarniny, tworząc wokół obiektu aerozol bogaty w minerały. Powietrze nasycone jodem, bromem i magnezem korzystnie wpływa na układ oddechowy i może przynosić ulgę osobom z alergiami oraz chorobami płuc. Regularne korzystanie z tężni sprzyja też odporności organizmu.
I choć korzystanie z solanki ma wiele zalet, to jednak nie jest wskazane dla wszystkich. Unikać jej powinny osoby po niedawno przebytym zawale, cierpiące na choroby nowotworowe, z nadczynnością tarczycy, niewydolnością naczyń wieńcowych serca oraz niektórymi schorzeniami układu krążenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.