Reklama

Reklama

To koniec Rad Osiedla w Łodzi? Urząd Miasta Łodzi wyjaśnia: „Ktoś wszczyna niepotrzebny alarm”

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

To koniec Rad Osiedla w Łodzi? Urząd Miasta Łodzi wyjaśnia: „Ktoś wszczyna niepotrzebny alarm” - Zdjęcie główne

O to, jaka przyszłość czeka Rady Osiedla w Łodzi, zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Łodzi. Czego się dowiedzieliśmy? (fot. Pixabay)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W ostatnich dniach w internecie pojawiły się wpisy, które zapowiadają rychłą likwidację Rad Osiedla w Łodzi. Jeden z nich na swoim fanpage’u na Facebooku zamieściła radna Rady Miejskiej w Łodzi Marta Grzeszczyk. Zapytaliśmy więc Urząd Miasta Łodzi, czy faktycznie Rady Osiedla w Łodzi czeka upadek.

Reklama

Rady Osiedla w Łodzi do likwidacji? 

- Absolutny skandal! Łódź tak zwane "Miasto Partycypacji" Miasto wg najnowszej strategii "Miasto Współtworzone" LIKWIDUJE Rady Osiedla! - napisała na swoim profilu radna Marta Grzeszczyk, która udostępniła dokument autorstwa Romualda Walewskiego.

Z jego treści wynika, iż Urząd Miasta Łodzi planuje na dobre rozprawić się z Radami Osiedla. 

„Można szczerze przyznać, że ten projekt to ostateczne zaoranie Rad Osiedli i partycypacji za ich pośrednictwem.” - pisze autor dokumentu, w którym dowiadujemy się o planowanym usunięciu ze Statutu Osiedli kilku paragrafów. 

Dotyczą one m.in. współpracy pomiędzy osiedlami, zasady partycypacji i wpływu mieszkańców na realizację zadań inwestycyjnych i remontowych oraz dochodów osiedli. 

Obawy mieszkańców Łodzi przekazaliśmy do Biura Prasowego Urzędu Miasta. Zależało nam bowiem na tym, by dowiedzieć się prosto ze źródła, czy plan likwidacji Rad Osiedla faktycznie jest poważnie rozważany. Czego się dowiedzieliśmy?

Polecamy: To nie koniec dobrej pogody dla regionu łódzkiego! Według prognoz wiosenne temperatury zostaną z nami na dłużej

Urząd Miasta Łodzi dementuje: „Informacje, które zaczęły krążyć po social mediach, są nieprawdziwe”

Odpowiedzi na nasze zapytanie udzielił Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi. Otwarcie przyznał, że informacje, które zaczęły krążyć po social mediach i wśród mediów są nieprawdziwe. 

- Ktoś wszczyna niepotrzebny alarm. Zapisy, które zostały usunięte, znajdują się w innych paragrafach statutów lub w innych zapisach prawa miejscowego – np. w statucie miasta, dlatego nie ma potrzeby ich powielać - odpowiada Masłowski.

Rzecznik prasowy prezydent Zdanowskiej podkreślił, że prace nad zmianami w statutach trwają już kilka miesięcy. Co więcej, odbywa się to na wyraźną prośbę radnych osiedlowych, którzy wielokrotnie wskazywali na niejasne paragrafy i potrzebę uzyskania przejrzystości w statutach.

- Rady Osiedli są bardzo istotne w procesie współdecydowania o mieście, dlatego w statutach chcemy podkreślić ich ważność i stopniowo rozszerzać kompetencje. Z tego powodu w ubiegłym roku powołaliśmy zespół, w skład którego wchodzą nie tylko radni Rady Miejskiej, ale także radni osiedlowi. Wspólnie pracujemy nad nowymi tekstami statutów, a każda nasza propozycja, jest omawiana podczas prac zespołu - tłumaczy Masłowski.

Jak zapowiada nasz rozmówca, spotkania, które obecnie się odbywają, to dopiero początek całego procesu.

- Przyjmujemy propozycje, na ich podstawie proponujemy zmiany, a wszystko co zostanie wypracowane, zostanie przekonsultowane z mieszkańcami Łodzi - zapewnia Marcin Masłowski.

Wygląda więc na to, że tematu likwidacji Rad Osiedli w Urzędzie Miasta Łodzi w nie ma. Wręcz przeciwnie. Rzecznik prasowy Hanny Zdanowskiej zapowiedział na naszych łamach stopniowe rozszerzanie ich kompetencji, co ma sprawić, że łodzianie będą mieli większy wpływ na kierunek, w jakim Łódź będzie się rozwijać.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy