Reklama

Reklama

„To najtrudniejszy budżet w historii Łodzi”. W 2021 roku Łódź dalej będzie się zadłużać, choć mogło być dużo gorzej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

„To najtrudniejszy budżet w historii Łodzi”. W 2021 roku Łódź dalej będzie się zadłużać, choć mogło być dużo gorzej - Zdjęcie główne

„To najtrudniejszy budżet w historii Łodzi”. W 2021 roku Łódź dalej będzie się zadłużać, choć mogło być dużo gorzej (fot. arch. UMŁ)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź 15 listopada 2020 roku prezydent Łodzi przedstawiła projekt budżetu miasta na rok 2021. Jak na tle tegorocznego budżetu prezentuje się ten przyszłoroczny? Wcale nie tak źle.

Reklama

Oprócz samego projektu, Hanna Zdanowska opublikowała też specjalne oświadczenie, w którym tłumaczyła mieszkańcom w jak trudnym położeniu znalazła się Łódź ze względu na pandemię wirusa.

!reklama!

- To jest najtrudniejszy budżet w historii naszego miasta. Epidemia COVID 19 zmasakrowała budżety samorządów. Pozbawieni pomocy ze strony rządu musimy ciąć inwestycje i oszczędzać na wydatkach bieżących. Co gorsze, rząd nie jest w stanie przedstawić nam żadnych wiarygodnych informacji na temat przyszłorocznych dochodów, więc najgorsze być może jeszcze przed nami. Nikt nie wie ile potrwa epidemia i jakie będą jej ostateczne skutki – pisze w oświadczeniu Hanna Zdanowska.

Prezydent przedstawiła projekt budżetu Łodzi na 2021 r, zakładający dochody na poziomie 5 199 700 000 zł, i wydatki w wysokości – 5 493 100 000 zł. Oznacza to, że w kasie miasta zabraknie 293,4 mln zł, a dług miasta na koniec 2021 r. wzrośnie z 3,6 mld zł do 3,89 mln zł.

Dla porównania, w budżecie na 2020 rok dochody miały wynieść 4,97 mld zł, a wydatki 5,2 mld zł, co oznacza, że deficyt ma wynieść 237 mln zł. Można więc przyjąć, że pandemia koronawirusa, wbrew słowom prezydent Łodzi, nie odcisnęła aż tak wielkiego piętna na miejskich finansach. 

Hanna Zdanowska wskazała na inwestycje, które będą kontynuowane w przyszłym roku. Co ciekawe, magistrat planuje na nie wydać 1,07 mld zł, czyli jeszcze więcej niż w tym roku (1,06 mld zł). Jak przypomina „Express Ilustrowany”, w ostatnich 7 latach wydatki na inwestycje wyższe niż te zaplanowane na 2021 rok były wyższe tylko w 2015 r. – 1,1 mld zł.

- Mimo wyjątkowo trudnej sytuacji podjęłam także decyzję o kontynuowaniu największych, już rozpoczętych inwestycji i projektów, których przerwanie przyniosłoby miastu ogromne straty. Dlatego będziemy rewitalizować centrum i Księży Młyn, zmodernizujemy torowiska, kupimy nowe tramwaje, dokończymy inwestycje sportowe. Rozpoczniemy też modernizację ul. Wojska Polskiego – podkreśliła. 

Zwróciła uwagę na te przedsięwzięcia, na które pieniędzy miastu nie wystarczy.

- Jednocześnie musiałam zamrozić realizację wielu przedsięwzięć bliskich mojemu sercu, m.in. tych z Planu dla Osiedli. Było to bardzo trudne, ale jedyne możliwe rozwiązanie. Na szczęście, niektóre z nich, tak jak remont ulicy Obywatelskiej rozpocznie się zgodnie z planem – tłumaczyła w oświadczeniu. 

Prezydent zaznaczyła, że ma nadzieję iż wraz z rozwojem sytuacji będzie pojawi się możliwość powrotu do realizacji zawieszonych inwestycji. 

- Mam też nadzieję, że zakładając pozytywny rozwój wypadków, już w marcu będziemy mogli przyjąć poprawki do budżetu, dzięki czemu  powrócimy do wielu wcześniej planowanych inwestycji – wyraziła nadzieję prezydent Łodzi.

źródło: mat. własne / Express Ilustrowany

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy