Reklama

Reklama

To trzeba wiedzieć, kupując lub sprzedając używany samochód. Nowe przepisy od 2020 roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

To trzeba wiedzieć, kupując lub sprzedając używany samochód. Nowe przepisy od 2020 roku - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W nowym roku wejdą w życie zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, niezwykle istotne z punktu widzenia posiadaczy pojazdów oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie handlu samochodami. Obowiązki ujęte w nowych przepisach istniały, lecz w praktyce nie były egzekwowane, a tym samym stały się powszechnie ignorowane. Zmiany, które ustwodawca wprowadza od 1 stycznie 2020 roku, wskazuje i wyjaśnia Piotr Tosik - radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Primo Lege Ossowski Tosik Kuniewski spółka komandytowa.

Reklama

Co do zasady, obowiązki kształtowane przez nowe przepisy istniały i za ich naruszenie groziła kara grzywny z kodeksu wykroczeń, ale w praktyce, przepis sankcjonujący to wykroczenie był martwy i powszechnie ignorowany. Dodatkowo, jako że mieliśmy do czynienia z wykroczeniem, ukaranym mogła być jedynie osoba fizyczna. Zmiana przepisów ma to zmienić, znacznie ułatwiając procedurę ukarania za naruszenie tych obowiązków. 

Obowiązkowy termin rejestracji pojazdu

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na obowiązek rejestracji używanego pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia. Co do zasady, wskazany obowiązek istniał i za jego naruszenie groziła kara grzywny z kodeksu wykroczeń, ale w praktyce, przepis sankcjonujący to wykroczenie był martwy. Znowelizowane przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, nakładają obowiązek zarejestrowania pojazdu:

  • używanego,
  • sprowadzonego z kraju członkowskiego UE,
w terminie 30 dni od jego sprowadzenia (przekroczenia granicy RP), a obowiązek ten ma charakter powszechny, a więc dotyczy zarówno osób prywatnych dokonujących sprowadzenia pojazdu na swoje potrzeby, jak i przedsiębiorców wykonujących taką działalność zawodowo. Naruszenie wskazanego obowiązku usankcjonowane będzie karą pieniężną, nakładaną w trybie administracyjnym w wysokości od 200 do 1000 zł

Polecamy: Ogromne kolejki w Wydziale Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów. Łodzianie chcą uniknąć kary

Kara za brak informacji, m.in. o zbyciu i kupnie samochodu

Od 1 stycznia 2020 roku wprowadzono również obowiązek każdorazowego zawiadamiania właściwego organu (starosta) o zbyciu bądź nabyciu pojazdu, który był już uprzednio zarejestrowany. Właściciel pojazdu już zarejestrowanego będzie obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni o nabyciu lub zbyciu pojazdu oraz zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym. Dotychczasowy właściciel do zawiadomienia zobowiązany będzie dołączyć kopię dokumentu, na podstawie którego nastąpiło zbycie pojazdu. Naruszenie wskazanego obowiązku również będzie usankcjonowane  karą pieniężną, nakładaną w trybie administracyjnym, w wysokości od 200 do 1000 zł

Materiał powstał we współpracy
z Kancelarią Radców Prawnych Primo Lege
Ossowski Tosik Kuniewski
spółka komandytowa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy