Reklama

Reklama

TOP 10 najzabawniejszych ulic w Łodzi. Zobacz! [LISTA]

Opublikowano: sob, 22 sie 2020 22:18
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Nazwy niektórych ulic w Łodzi mogą wydawać się dosyć zabawne, a wręcz absurdalne. Wiedzieliście, że w naszym mieście mamy między innymi ulicę Kurczaki, ulicę Giewont i aleję Urody Życia?

Poniżej prezentujemy listę 10 naszym zdaniem najzabawniejszych nazw ulic w Łodzi. 

!reklama!

10. Ulica Kurczaki

Ul. Kurczaki znajduje się w dzielnicy Górna. W 1946 r. przemianowana została na Karczoki. Nazwa wzięła się od karczowisk, które pozostały po wycince obszaru leśnego. Pierwotna nazwa Karczoki po jakimś czasie przerodziła się w... Kurczaki.

9. Aleja Urody Życia

Aleja Urody Życia na Teofilowie brzmi nietuzinkowo. Sama aleja została wybudowana w 1972 roku, lecz aż do 1994 roku nie miała nazwy.

8. Ulica Nowy Świat

Ulica Nowy Świat znajduje się na Widzewie. Nazwa jest uzasadniona terenowo o charakterze metaforycznym i została utworzona od wyrażenia nowy świat „nowoczesny, współczesny, dotychczas nie znany świat”, ponieważ ulica położona była na obrzeżach terenów zabudowanych.

7. Ulica Giewont

Ulica na Stokach istniejąca pierwotnie jako Jagiełły. W 1967 r. ulica wchłonęła ul. Kmiecą i Serpentyny. Ulica Giewont jest położona w sąsiedztwie innych o nazwach tematycznie nawiązujących do nazewnictwa górskiego.

6. Ulica Smocza

Niewielka ulica na Kuraku. Pod tą nazwą widoczna już w 1913 r.

5. Ulica Morskie Oko

Ulica na Stokach istniejąca pierwotnie jako Rycerska, z chwilą włączenia do Łodzi przemianowana w 1946 r. Podobnie, jak ulica Giewont, położona w sąsiedztwie innych o nazwach tematycznie nawiązujących do nazewnictwa górskiego.

4. Ulica Głucha

Uliczka na Bałutach obecna na planach od 1910 r. Nazwa jest uzasadniona terenowo, o charakterze metaforycznym, utworzona od przymiotnika głuchy - taki do którego trudno dotrzeć, oddalony od czegoś, mało uczęszczany.

3. Ulica Kubusia Puchatka

Ulica na osiedlu Pienista wytyczona i nazwana w 1977r. Nazwa została utworzona od imienia bohatera książek dla dzieci A. A. Milne'a. Ulica położona w sąsiedztwie innych o nazwach zbliżonych znaczeniowo.

2. Ulica Śpiących Rycerzy 

Ulica na Sikawie została wytyczona i nazwana w 1992 r.  Nazwa utworzona od nazwy bohaterów legendy, według której rycerze Bolesława Chrobrego, pogrążeni we śnie oczekują pod Giewontem pobudki do walki o niepodległość. Ulica leży w sąsiedztwie innych o nazwach związanych z nazewnictwem górskim. Rozpoczyna się przy ul. Giewont.

1. Skwer Latających Babć z Plusem

Położony jest przy zbiegu ulic: Gdańskiej (dawniej ul. Długa) i Andrzeja Struga. Ograniczają go w/w ulice i kamienica, co nadaje mu kształt trójkąta. „Latające Babcie z Plusem” czyli z Dziadkiem (dołączył do grupy w 2013 r.) to grupa woluntariuszy działająca na terenie miasta od 2009 r. Seniorki 60+ piszą bajki i wiersze dla dzieci. Ze swoimi pracami „latają” po domach dziecka, przedszkolach, szpitalach prezentując je małym milusińskim, a także dzieciom w wieku wczesnoszkolnym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.