reklama
reklama

Tradycja dekorowania jajek na Wielkanoc, czyli pisanki z naszego regionu [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźNa Wielkanoc często dekorujemy jajka. Zazwyczaj tworzymy pisanki, rzadziej kraszanki. Czasem też robimy wydmuszki. Tradycja dekorowania jaj jest bardzo barwna. Skąd właściwie się wzięła?
reklama

Mianem pisanki określamy udekorowane jajko kurze, gęsie, ewentualnie kacze. Możemy stworzyć autentyczne dzieła sztuki różnymi technikami. Dekorowanie pisanek może być też międzypokoleniową, rodzinną zabawą i przyczynkiem do spędzenia czasu razem. 

Dekorowanie jaj na Wielkanoc w Polsce i w naszym województwie

Najstarsze polskie pisanki pochodzą z końca X wieku. Znaleziono je podczas wykopalisk archeologicznych na Opolszczyźnie na wyspie Ostrówek. Jak wyglądały? Miały wzór narysowany roztopionym woskiem. Następnie włożono je do barwnika z łupin cebuli lub ochry. Pisanki z biegiem czasu stały się symbolem wielkanocnym. Jajko jako symbol odradzającego się życia.

Pisanki mają wiele odmian, m.in. kraszanki. Nazywa się je też malowanki lub byczki. Kraszanki to ugotowane jajka w barwiącym je wywarze. Jak uzyskać naturalnie kolory? Można ugotować jajka w łupinach cebuli, by uzyskać kolor brązowy lub rudy. Aby nadać czarną barwę, potrzebujemy kory dębu, olchy lub łupiny z orzecha włoskiego. Do koloru niebieskiego użyjemy bławatka, do fioletowego kwiatu ciemnej malwy. Do zabarwienia na różowo potrzebny będzie sok z buraka, na zielono: pędów młodego żyta. Kolor żółtozłocisty uzyskamy dzięki korze jabłoni. 

reklama

Pisanki ażurowe tworzymy z wydmuszek jaj kurzych, gęsich, kaczych czy strusich. Tworzenie takich pisanek wymaga dużo precyzji i odpowiedniego sprzętu np. wiertarki z drobnym wiertłem czy nawet frezarki CNC. Nalepianki to rodzaj pisanek, gdzie przyklejamy różne motywy wcześniej wycięte. Z kolei, oklejanki są rodzajem pisanek, gdzie naklejamy np. płatki kwiatów, sznurek, włóczkę itp. Mamy też tzw. drapanki popularne w Polsce i w Austrii.  

W naszym regionie województwa łódzkiego popularne były jaja jednobarwne oraz "pisane" woskiem tzw. techniką batikową. W Łowiczu w dalszym ciągu najpopularniejsze są naklejanki z tradycyjnymi motywami ludowymi. Na ziemi łęczyckiej najpopularniejsze były zdobienia techniką batikową. 

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć, gdzie można obejrzeć wielkanocne pisanki. 

reklama

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tuzgierz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama