Reklama

Reklama

Tragedia Jana w Teatrze Nowym [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tragedia Jana w Teatrze Nowym [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Teatr CHOREA zagości w Dużej Sali Teatru Nowego ze spektaklem, który opowiada pewną historię biblijną w nieoczywisty sposób.

Reklama

Teatr CHOREA w Nowym

Teatr CHOREA zagości w Dużej Sali Teatru Nowego w dniu 7 stycznia, ze spektaklem Jakuba Gawatowica "Tragedia Jana", czyli Tragedia albo wizerunk Śmierci Przeświętego Jana Chrzciciela Przesłańca Bożego w reżyserii Waldemara Raźniaka.

Spektakl opowiada biblijną historię Jana Chrzciciela, który podejmuje walkę z trawiącymi świat grzechami rozpusty, pychy, tchórzostwa i pazerności. Popada w konflikt z Herodem, prowadzącym hulaszcze życie (m.in. przywłaszcza sobie żonę własnego brata). Kluczowym elementem całej intrygi jest mityczny taniec córki Herodiady (popularnie zwanej Salome), wskutek którego niepokorny święty pozbawiony zostaje głowy. Jednak u Gawatowica - jak w średniowiecznym misterium - zło zostaje potępione, a winni niesprawiedliwości - ukarani.

Ten wczesnobarokowy tekst, który powstał w 1619 roku z przeznaczeniem na jarmark świętojański w Kamionce Strumiłowej (dziś na Ukrainie) jest unikalnym zabytkiem języka polskiego oraz świadectwem tradycji teatru jarmarcznego. Zabawy jarmarczne, obrzędy i rytuały świąteczne o skomplikowanych korzeniach pogańsko-chrześcijańskich organizowały i wciąż organizują rytm funkcjonowania naszej społeczności oraz nadają im sens.

Łódzki Teatr CHOREA od lat eksperymentuje z pieśniami, obrzędami i starymi tekstami kultury i jest z pewnością jednym z niewielu zespołów, który może podjąć wyzwanie przywrócenia tego tekstu polskiemu teatrowi.

reżyseria: Waldemar Raźniak
choreografia: Liwia Bargieł
muzyka: Tomasz Krzyżanowski
kostiumy: Emil Wysocki
asystent reżysera: Wiktor Moraczewski
obsada: Janusz Adam Biedrzycki, Joanna Chmielecka, Paweł Głowaty, Joanna Jaworska-Maciaszek / Daria Szymańska / Sara Kozłowska, Michał Jóźwik, Majka Justyna, Małgorzata Lipczyńska, Anna Maszewska, Wiktor Moraczewski, Ewa Otomańska, Dorota Porowska, Tomasz Rodowicz, Elina Toneva
grafika i plakat: Karolina Witowska

Zobacz trailer spektaklu:

Tragedia Jana
7 stycznia godz. 19:00
Duża Sala, ul. Więckowskiego 15

Po spektaklu, o godzinie 20:30, Teatr zaprasza na spotkanie wokół przetworzeń tekstów staropolskich, które będzie nawiązaniem także do jubileuszowej premiery Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi - „Uciech staroPolskich z kuzynką rzymskiej Wenus Wenerą” w reżyserii Darii Kopiec. W dyskusji udział wezmą Tomasz Rodowicz, Waldemar Raźniak, Daria Kopiec i dyrektor artystyczny Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi - Maciej Wojtyszko. Rozmowę będzie prowadził Michał Lachman.


Źródło: Teatr Nowy

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy