Reklama

Reklama

Tramwaje do Zgierza i Konstantynowa Łódzkiego powrócą [WIDEO]

Opublikowano: śr, 15 sty 2020 10:57
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Tramwaje podmiejskie zaczęły stopniowo znikać i być zastępowane autobusami od 2018 roku. Obecnie jedyny aglomeracyjny tramwaj jeździ tylko do podłódzkiego Ksawerowa. Zwiększone szanse na remont mają natomiast linie prowadzące do Zgierza i Konstantynowa Łódzkiego.

Reklama

Koniec 2019 roku oprócz licznych zamknięć na liniach łódzkich przyniósł także pozytywne zmiany dla pasażerów: oddano do użytku torowisko na ul. Dąbrowskiego, wyremontowano al. Włókniarzy i rozpoczęto remont trasy do Pabianic. Z tego powodu linia 41 kursuje tylko do Ksawerowa, a do Pabianic podróż odbywa się autobusami zastępczymi. Od blisko roku zawieszone są połączenia tramwajowe do Ozorkowa, Lutomierska, Zgierza i Konstantynowa Łódzkiego, jednak obecne plany przewidują modernizację tylko dwóch ostatnich wymienionych linii. Zarząd Województwa Łódzkiego podjął decyzję o zwiększeniu dofinansowania na modernizację trasy zgierskiej i konstantynowskiej.

Skąd pieniądze na remont?

- Dzięki dobrej współpracy Urzędu Marszałkowskiego z rządem podnieśliśmy współfinansowanie dla tych ważnych dla mieszkańców aglomeracji łódzkiej projektów. Udało nam się wynegocjować przesunięcie środków unijnych i pozyskać pieniądze z budżetu państwa – informuje marszałek województwa, Grzegorz Schreiber.

Jakie są założenia modernizacji?

W Zgierzu przebudowany zostanie układ torowy i sieć trakcyjna. Dodatkowo przy węzłach przesiadkowych planowana jest budowa systemu dla rowerów - „Bike & Ride” i parkingów dla samochodów przy krańcówkach oraz w ważniejszych punktach komunikacyjnych miasta.

Na trasie do Konstantynowa oprócz przebudowy sieci trakcyjnej i torowiska tramwajowego zamontowane zostaną nowe zwrotnice przy Gdańskiej i Srebrnej. Przypomnijmy, że ruch zarówno do Konstantynowa jak i Lutomierska odbywał się po jednym torze. Z tego powodu zmodernizowany zostanie system sterowania ruchem na jednotorowych odcinkach, pojawi się system informacji pasażerskiej. Zmianie ulegną także przystanki - powstaną nowe ławki i wiaty, które będą chroniły pasażerów przed ochlapywaniem.

Bardzo się cieszę, że te projekty ruszają, bo jest to zgodne z polityką rządu w zakresie transportu ekologicznego, transportu niskoemisyjnego – podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.