Bardzo zła wiadomość dla mieszkańców m.in. bloków w Łodzi. Firma Veolia, odpowiedzialna za dostarczanie ciepła systemowego w mieście, potwierdziła, że taryfa będzie wyższa. I to już od 17 grudnia!
Veolia podnosi taryfę za ciepło. Winna inflacja i podwyżka cen węgla
Przyzwyczailiśmy się już, że do tego, że wraz z początkiem nowego roku, jesteśmy zewsząd informowani o podwyżka cen mediów. Co roku wzrastają opłaty za gaz, prąd, wodę, czy śmieci. Tymczasem mimo że wciąż mamy grudzień, część łodzian właśnie dowiedziała się, że taryfa za ciepło dostarczane przez firmę Veolia, będzie wyższa i to prawie o jedną trzecią. Nowy cennik zacznie obowiązywać w najbliższą sobotę.
Od 17 grudnia 2022 roku zmienia się cena ciepła systemowego w Łodzi. Ceny i stawki opłat za ciepło stosowane w rozliczeniach z odbiorcami wzrosną średnio o 31,45 procent. Nowa cena wynika z Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 listopada 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło
- informuje nas Robert Warchoł, z Biura ds. Komunikacji firmy Veolia Energia Łódź S.A. Co spowodowało tak wysoką podwyżkę? Jak słyszymy, w 2022 r. w związku z agresją Rosji na Ukrainę, nastąpił ogromny wzrost kosztów produkcji ciepła - cen węgla z kopalń o 125%, uprawnień do emisji CO2 o 54%, ale również rosną koszty operacyjne działalności przedsiębiorstw energetycznych m.in. z powodu inflacji (ponad 17%). Z tego względu zostały zmienione regulacje i na tej podstawie została zmieniona i zatwierdzona taryfa dla ceny za ciepło systemowe.
Robert Warchoł podkreśla, że mimo tej podwyżki, ciepło systemowe nadal będzie i tak bardziej opłacalne niż ogrzewanie indywidualne, gdzie np. cena opału dla gospodarstw domowych w poł. 2021 r. wynosiła około 800 - 900 zł za tonę, a zgodnie w ustawą o preferencyjnym zakupie węgla z 11.2022 r. koszt ten wyniesie 2000 - 2200 zł za tonę. Bez transportu to jest wzrost o ok. 150%.
Kiedy mieszkańcy dostaną wyższe rachunki?
Veolia Energia Łódź to jedyna firma w mieście, która jest dostawcą ciepła systemowego. Z jej usług korzystają przede wszystkim spółdzielnie mieszkaniowe, choć nie tylko. Do sieci podłączane są również rewitalizowane kamienice (około tysiąc mieszkań). Poza tym przedsiębiorstwo zaopatruje w ciepło największe inwestycje w mieście, w tym zakłady przemysłowe, instytucje użyteczności publicznej, centra handlowe i usługowe. W sumie jest to 60 proc. łódzkich odbiorców.
Kiedy indywidualni odbiorcy fizycznie odczują podwyżkę? To zależy od tego, kiedy zostaną one zatwierdzone w danej spółdzielni, lub też zarządzie nieruchomości.
Anna Zapart, ze Spółdzielni Mieszkaniowej "Zarzew" tłumaczy nam, że w ich przypadku, kosztowo zostaną one wprowadzone już od stycznia. Jednak do marca będzie trwać rozliczanie "starego" roku. Oznacza to, że pierwszy wyższy rachunek lokatorzy dostaną najprawdopodobniej dopiero w kwietniu. Nie ma się jednak z czego cieszyć, ponieważ po obliczeniu wszystkich kosztów może się okazać, że będą one wyższe nawet o 50 procent! Według prognoz, rocznie na ogrzewanie trzypokojowego mieszkania w bloku, możemy wydawać nawet o 500 złotych więcej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.