Za trzy lata podróżowanie po Łodzi ma się stać czystą przyjemnością
Najbliższe 36 miesięcy będzie dla mieszkańców Łodzi bardzo uciążliwe. Ruszają bowiem największe prace dotyczące budowy tunelu średnicowego. Jednocześnie na terenie niemal całego miasta toczyć się bedą prace, mające na celu rewitalizację Łodzi i ułatwienie życia łodzianom.!reklama!
- Dziś zaczynamy wielkie odliczanie. W 2023 r kończymy wszystkie remonty. Mamy 3 lata by dokończyć rewitalizację, wybudować tunel, przebudować wiadukty w południowej części miasta mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.
I dodaje: - Przed nami 36 miesięcy w trakcie których dokończymy remont Śmigłego Rydza, zmodernizujemy Legionów, Ogrodową, Obywatelską, Przybyszewskiego i Wojska Polskiego. Otworzymy Orientarium. Zamkniemy ring autostradowy wokół miasta. To ostatnie tak duże inwestycje, ostatnie tak duże utrudnienia. Złotą erę łódzkich inwestycji zaczęliśmy budową dworca Fabrycznego, zakończymy ją otwarciem łódzkiego metra. Nowe Centrum Łodzi stanie się Nowym Centrum Polski.
Centrum Łodzi do remontu. Które ulice w Śródmieściu zostaną zamknięte?
Przed łodzianami kolejna fala objazdów, zamkniętych skrzyżowań, zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów.
- Kiedy skończymy, na wszystkie łódzkie osiedla i do centrum miasta dojedziemy komunikacją zbiorową w kwadrans. 15 minut metrem z Retkini na Widzew, w 15 minut z każdego punktu miasta na Fabryczny i Kaliską, dojazd na Piotrkowską zajmie nam mniej czasu niż znalezienie wolnego stolika w restauracji – zapowiada prezydent Zdanowska.
Największe perturbacje spowoduje budowa stacji Śródmieście w samym centrum miasta. Zgodnie z deklaracjami inwestora i wykonawcy, robotnicy pojawią się na placu budowy niemal dokładnie za miesiąc. Na pewien czas zostaną zamknięte ulice w Śródmieściu.
- Pod koniec marca zacznie się budowa stacji Śródmieście. Wtedy zostanie zamknięty ruch na skrzyżowaniu ulic Zielonej i Wólczańskiej. Ulica Zielona pozostanie zamknięta na cały czas budowy stacji. Ruch na Wólczańskiej zostanie przywrócony na przełomie roku – inwestor z wykonawcą deklarują bowiem, że pierwszy etap prac zajmie 9 miesięcy. Wtedy – w drugim już etapie - prace przeniosą się na skrzyżowanie w ulicą Zachodnią. Ulicą Zachodnią nie da się wtedy przejechać jezdnią, ale przez cały czas zostanie zachowany ruch tramwajowy w relacji północ-południe – mówi Maciej Sobieraj, z-ca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu.
Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej w Łodzi. Którędy pojadą autobusy i tramwaje MPK?
Budowa stacji oznacza spore zmiany w organizacji ruchu w całej Łodzi. Przede wszystkim dla linii 9, 12 i 13, które jeżdżą ulicą Zieloną. 9 z Widzewa dojedzie do Łodzi Fabrycznej, skąd zawróci na Olechów. 12 pojedzie zmienioną trasą przez Legionów. Natomiast 13 zostanie zawieszona. W zastępstwie ostatniej zostanie wzmocniona linia Z13, a w zastępstwie 12 – linia 18.W pierwszym etapie nie zmienią się lokalizacje przystanku centralnego linii nocnych. Szczegółowa organizacja ruchu zostanie przedstawiona po zatwierdzeniu przez UMŁ i PKP.
- Im szybciej zaczniemy, tym szybciej skończymy, dlatego teraz czekają nas trudne miesiące. Wyciągnęliśmy wnioski z poprzednich inwestycji, ale już dziś wiemy, że nie unikniemy komplikacji - zapowiada Hanna Zdanowska.
- Podczas remontu trasy WZ prosiłam Państwa o cierpliwość. Dziś proszę o zrozumienie. Nie da się wybudować metra, zrewitalizować centrum i przebudować 3 głównych wiaduktów w 700 tysięcznym mieście nie powodując utrudnień i komplikacji, ale to dzięki inwestycjom Łódź jest dziś 2 razy ładniejsza niż 10 lat temu. Za 3 lata będzie 2 razy bardziej przyjazna, bardziej zielona, 2 razy fajniejsza niż teraz. Daję słowo, tak będzie. Damy radę – kończy prezydent Zdanowska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.