Reklama

Reklama

Trzy nowe przystanki kolejowe już niebawem ułatwią dojazdy mieszkańcom Łodzi i Zgierza

Opublikowano: wt, 11 sie 2020 12:22
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dotychczas funkcjonujące przystanki zostaną zmodernizowane.

Na mapie Łodzi pojawią takie nowe przystanki jak Łódź Radogoszcz Wschód i Łódź Warszawska oraz Łódź Retkinia. Nazwa tego drugiego budzi nieco kontrowersji, ale skoro od lat funkcjonuje dworzec Łódź Kaliska, to dlaczego miałoby nie być Warszawskiej, twierdzą niektórzy pasażerowie.

!reklama!

Większy komfort zyskają przystanki Łódź Arturówek, Łódź Stoki oraz Łódź Marysin, na którym w sierpniu do użytku zostanie oddany drugi peron.

W Marysinie jest już mijanka (drugi tor), z której korzystają pociągi towarowe. Peron został wyposażony w wiatę, ławki oraz system dynamicznej informacji pasażerskiej. Zamontowano wyświetlacze, które poinformują o najbliższym pociągu oraz tzw. infokiosk, który ułatwi dostęp do szczegółowych informacji o rozkładzie jazdy. Osobom o ograniczonych możliwościach wygodne dojście do pociągu zapewni pochylnia i nowe chodniki. Bezpieczeństwo podróżnych zwiększą kamery monitoringu.

Na przystanku Łódź Radogoszcz Wschód przy ul. Kreciej na gotowym peronie instalowane są wyświetlacze, które będą informowały o odjeżdżających pociągach. Nowe chodniki oraz pochylnia ułatwią dojście do pociągu. Będzie parking dla samochodów. Mieszkańcy osiedli Radogoszcz Wschód i Sitowie zyskają lepszy dostęp do kolei.

Przystanek Łódź Retkinia, na linii Łódź Kaliska – Łódź Żabieniec zapewni mieszkańcom osiedli Retkinia i Pienista, a także Karolewa i Rokicia szybsze i sprawniejsze dojazdy m.in. do Pabianic, Zduńskiej Woli i Sieradza. Dwa perony powstają przy centrum handlowym przy ul. Maratońskiej. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się dostęp do pociągów zapewnią windy i pochylnie. Przy pierwszym peronie wykonawca buduje już konstrukcje obiektu. Przy drugim przygotowywane są fundamenty. Roboty nie wpływają na kursowanie pociągów.

Na nowym przystanku Łódź Warszawska gotowa jest konstrukcja peronu, montowane są ławki. Stoją słupy oświetleniowe. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się budowane są schody i szyb windowy. Nowy obiekt zlokalizowany jest w rejonie wiaduktu przy ulicy Warszawskiej, na granicy osiedli: Rogi i Marysin w dzielnicy Bałuty.

Każdy z nowych peronów będzie wyposażony w wiaty i ławki. Łatwą orientację oraz informację zapewnią: system oznakowania, w tym dotykowego i gabloty informacyjne z rozkładami. Przewidziano też stojaki na rowery.

Wartość projektu pn. „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego – z mijanką w rejonie przystanku Łódź Marysin” to 49,3 mln zł netto. Zakończenie prac zaplanowano w III kwartale bieżącego roku.

Źródło: PKP PLK S.A.


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.