Reklama

Reklama

TuŁódź – Szalone miasto! Cykl poświęcony Łodzi sprzed ponad stu lat – dziś o wybuchu bomby na ul. Nowomiejskiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

TuŁódź – Szalone miasto! Cykl poświęcony Łodzi sprzed ponad stu lat – dziś o wybuchu bomby na ul. Nowomiejskiej  - Zdjęcie główne

W najnowszym odcinku cyklu przedstawiamy historię wybuchu bomby w jednym z mieszkań przy ul. Nowomiejskiej w Łodzi (fot. redakcja TuŁódź) |wiadomości łódzkie | Łódź |TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zainspirowani publikacją Jacka Kusińskiego pt. „Szalone miasto” nurkujemy w odmęty historii Łodzi z lat 1884-1918. Niezwykła formuła cyklu reportaży pozwoli lepiej zrozumieć  rewolucyjne przemiany miasta, a także poznać jego dawnych mieszkańców i ich zwyczaje. Tym razem poznacie historię wybuchu bomby w jednym z łódzkich mieszkań.  

Reklama

!reklama!

W 217 numerze dziennika społeczno-informacyjnego „Rozwój” z 1907 roku został opisany niezwykle niebezpieczny przypadek wybuchu bomby w jednym z mieszkań przy ul. Nowomiejskiej w Łodzi.

„Rozwój” nr 217, 28 października 1907 roku

Wybuch bomby

Wczoraj o godzinie 8 wieczorem, w lewej oficynie, na pierwszych piętrze w domu nr. 8 przy ulicy Nowomiejskiej 8, nastąpił wybuch bomby, podłożonej pod drzwi mieszkania I.Ch. Russaka, właściciela składu chustek, który mieści się w tejże samej oficynie na parterze.

Wskutek wybuchu zostały wysadzone z zawias drzwi, uszkodzona futryna, odpadł tynk pod schodami prowadzącymi na II piętro, kawałek tynku w sieni i wypadło trochę szyb z okien mieszkania nr 40; z ludźmi wypadku jednak nie było.

Wybuch bomby wywołał wielki popłoch pomiędzy lokatorami tego domu do tego stopnia, że kilka lokatorek dostało ataków nerwowych. Zawezwano i oddział straży ogniowej ochotniczej i straż miejską, które znalazłszy ognia, odjechały do domów rekwizytorowych. Na miejsce wybuchu przybyło wojsko i policya, lecz pomimo ścisłej rewizyi i śledztwa nic nie wykryto.

Russak twierdzi iż była to zemsta bandytów, którzy niejednokrotnie zwracali się do niego po pieniądze, lecz on stale im odmawiał.

Cała publikacja dostępna tutaj. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy