Reklama

Reklama

Twórcy pracowali nad tym tytułem dziewięć lat! [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Twórcy pracowali nad tym tytułem dziewięć lat! [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Twórcy pracowali nad tym tytułem dziewięć lat! -  mówi Krzysztof Spór, Dyrektor Programowy Festiwalu Cinergia. Zobacz całość Konferencji Prasowej.

Reklama

Dziewięć filmów w Konkursie Polskim

„Dziewięć filmów w Konkursie Polskim, to są debiuty i filmy drugie. W jednym konkursie pełnometrażowe dokumenty z pełnometrażowymi fabułami i animacjami, gdyby takie były. W tym roku nie ma pełnometrażowej animacji, one się robią trochę dłużej i dlatego w tym roku polska kinematografia tej animacji nam nie dostarczyła, ale dostarczyła nam świetnych pięć fabuł i cztery dokumenty. Kilka z nich będzie po raz pierwszy pokazanych w Łodzi. Szczególnie się na to cieszę. Kilka było tu już granych, ale nie wyobrażałem sobie, żeby np. „Diagnosis” – film z Łodzi, o Łodzi, o łodzianach , o tym świecie,  nie był w Konkursie takiego Festiwalumówi Krzysztof Spór, Dyrektor Programowy Festiwalu Cinergia. – Zobaczymy przedpremierowo film „Wszystko dla mojej matki”, Małgorzaty Imielskiej, też doceniony debiut np. Nagrodą Publiczności na Festiwalu w Warszawie kilkanaście dni temu. Mamy film „Z wnętrza” – to jest film dokumentalny, jeden z pierwszych pokazów w naszym kraju, a pierwszy w Łodzi (…) twórcy pracowali nad tym tytułem dziewięć lat – dodaje. Zadaje też pytanie Joannie Kos-Krauze – Jak w ogóle te debiuty polskie w tym roku postrzegasz? Czy mamy poziom, czy jest dobrze?

„Myślę, że w tym roku nasz, pewnego rodzaju ostry głos, reżyserów całego środowiska, w sprawie reformy festiwalu w Gdyni, on wynikał w głównej mierze właśnie z problemów z selekcją, a to trzeba nazwać po imieniu. Tam też jest nacisk, żeby to było kino gatunkowe przede wszystkim, komercyjne, z wyraźnym wskazaniem na ograniczenie dopuszczenia debiutów. Ja wręcz wprost usłyszałam, że od debiutów jest festiwal w Koszalinie i to jest bardzo niedobre, bo oznacza, że nie działa cały system. Bo, po co robimy te debiuty, jeśli oni nie mają szansy pokazać ich na najważniejszych festiwalach w Polsce, więc bardzo dobrze, że wy tutaj robicie to i bardzo mnie to cieszy, że tutaj są te filmy – odpowiada Joanna Kos-Krauze, Przewodnicząca JURY PL.

W trakcie konferencji prasowej głos zabrał również Producent Festiwalu Cinergia – Sławomir Fijałkowski, Dyrektor Artystyczna – Anna Serdiukow i Przewodniczący JURY Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich – Maciej Pieprzyca.

Więcej można zobaczyć w relacji przygotowanej przez Marcina Bugaja.:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy