Od 10 maja w Muzeum Pałac Herbsta czynna jest wystawa pod tytułem „Wokół Konrada Krzyżanowskiego. Asocjacje i Ekspresje”. Jest to pierwsza od lat monografia twórczości tego mało znanego, choć niezwykle interesującego malarza i pedagoga. Artysta podczas swojej działalności na początku XX wieku nie zabiegał o rozgłos, mimo to był doceniany przez środowisko warszawskiej bohemy. Również współcześnie twórczość Krzyżanowskiego pozostaje owiana pewną tajemnicą, z tego powodu organizatorzy wystawy pragną przybliżyć świat jego artystycznej wyobraźni wszystkim zainteresowanym.
Sztuka dla Krzyżanowskiego była możliwością do dzielenia się własnymi doświadczeniami, nie medium wykorzystywanym w celu zdobycia poklasku. Do końca pozostał wierny stylowi wypracowanemu na początku swojej twórczej drogi, finezyjnie korzystając z dobrodziejstw młodopolskiego symbolizmu. Do świadomości odbiorców wkradł się jako przedstawiciel wczesnego ekspresjonizmu. Krzyżanowski najczęściej tworzył dzieła o silnym ładunku emocjonalnym, a jego styl charakteryzowała wyrazistość, co czyniło twórczość artysty rozpoznawalną.
Swój autorytet w dziedzinie sztuki malarskiej wykorzystywał w działalności pedagogicznej. Był współtwórcą warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, prowadził również prywatną szkołę malarską, czym przyczynił się do rozwoju nowoczesnego malarstwa w Polsce. Współpracował i przyjaźnił się także z artystami tworzącymi dla czasopisma „Chimera” – jednego z popularniejszych miesięczników poświęconych literaturze i sztuce. Wystawę można oglądać do 1 września br.
Źródło: Muzeum Sztuki
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.