Reklama

Reklama

Umowa na Łódzki Tramwaj Metropolitalny podpisana!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Umowa na Łódzki Tramwaj Metropolitalny podpisana! - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź 5 września zawarto umowę na realizację projektu „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: Pabianice – Ksawerów”. Wykonawcą prac zostało konsorcjum firm w składzie: Progreg  InfraCity Sp. z o.o., MPK - Łódź Sp. z o.o. , Włodan Sp. jawna.Trasa podmiejskiej linii tramwajowej nr 41 zostanie przebudowana, od granicy z Łodzią przez gminę Ksawerów i miasto Pabianice.

Reklama

Inwestycja jest realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Obejmuje modernizację linii tramwajowej 41, co wiąże się z przebudową układu torowego wraz z niezbędną infrastrukturą, stworzeniem wydzielonego pasa tramwajowo - autobusowego, postawieniem nowych przystanków oraz budową 1,5 km drogi rowerowej w centrum Pabianic. Wprowadzony zostanie inteligentny system transportowy (ITS), obejmujący urządzenia informacji pasażerskiej i priorytet tramwaju na skrzyżowaniach.

-Cieszymy się, że linia przebiegająca przez Ksawerów i Pabianice będzie modernizowana i przez kolejne lata będzie mogła służyć mieszkańcom naszych miast. Liczymy, że wkrótce prace rozpoczną się także na pozostałych trasach: do Zgierza, Ozorkowa, Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska. My ze swojej strony jesteśmy gotowi do modernizacji torowiska na terenie Łodzi w kierunku Konstantynowa. Liczymy, że zgodnie z zapowiedziami zarząd województwa łódzkiego wesprze ten projekt i przyzna dotację na remont. Tym bardziej, że przebudowa łódzkiego odcinka jest niezbędna, aby dojechać do Konstantynowa Łódzkiego, który mamy nadzieję także zmodernizuje fragment na terenie swojej gminy – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska

W modernizacji trasy tramwajowej z Pabianic do Łodzi będzie miał swój udział łódzki przewoźnik. Odpowiada on za ksawerowski odcinek trasy (długość ponad 3 km). Wykonawca ma 24 miesiące od daty podpisania kontraktu na realizację inwestycji.

- Przebudowa głównej arterii, czyli ulic Zamkowej i Warszawskiej, wzdłuż których biegną tory tramwajowe, całkowicie zmieni wygląd centrum Pabianic. Jest to długo wyczekiwana inwestycja i jedyna szansa na kompleksowy remont infrastruktury tramwajowej, o który staraliśmy się od kilku lat. Linia tramwajowa 41 pozostaje najpopularniejszym połączeniem do Łodzi. Codziennie korzysta z niej około dziewięciu tysięcy osób i ponad dwa miliony pasażerów w skali roku - – mówi prezydent Pabianic  Grzegorz Mackiewicz. 

Projekt w liczbach:

Wartość umowy na realizację projektu wynosi 173.772,114,17 zł (miasto Pabianice 150.623.551,61 zł i gmina Ksawerów 23 148.562,56 zł). Dofinansowanie z UE wynosi 87 913 725 zł (miasto Pabianice 73 755 000 zł i gmina Ksawerów 14 158 725 zł). Dofinansowanie z budżetu państwa – 11.800.500 zł (wyłącznie miasto Pabianice).  Projekt „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice – Ksawerów” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 oraz budżetu państwa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy