Reklama

Reklama

Uwaga! Lody Milka wycofane ze sklepów w Łodzi. Zawierały substancję niebezpieczną dla zdrowia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uwaga! Lody Milka wycofane ze sklepów w Łodzi. Zawierały substancję niebezpieczną dla zdrowia - Zdjęcie główne

Uwaga! Lody Milka wycofane ze sklepów w Łodzi. Zawierały substancję niebezpieczną dla zdrowia (zdjęcie ilustracyjne / fot. Canva)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Lody Milka. Część produktów lodowych MILKA została wycofana ze sklepów w Łodzi i w całym kraju. Powodem takiej decyzji jest obecność niebezpiecznego dla zdrowia tlenku etylenu (ETO) w jednej z substancji stabilizujących produktu. Stosowanie tlenku etylenu jako środka biobójczego jest zakazane w Europie, z uwagi na jego toksyczność.

Reklama

Lody Milka wycofane ze sklepów w Łodzi i całym kraju

Firma Froneri rozpoczęła wycofywanie niektórych produktów marki MILKA w Polsce. Powodem decyzji jest obecność tlenku etylenu (ETO) w jednej z substancji stabilizujących dostarczonej przez jednego z dostawców, w stężeniu niezgodnym z normami dozwolonymi przez przepisy Unii Europejskiej. 

!reklama!

„Stabilizatory roślinne stosowane w zakładach FRONERI w Polsce są dostarczane jako mieszanka różnych substancji stabilizujących i używane są w bardzo małych ilościach w produkcji naszych produktów lodowych, więc stężenie tlenku etylenu w gotowych produktach lodowych jest śladowe i prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka związanego z bezpieczeństwem żywności jest bardzo niskie” - czytamy w oświadczeniu na stronie froneri.pl. 

„Niemniej kwestia ta przyczyniła się do powstałej niezgodności natury prawnej dotyczącej poziomu tlenku etylenu, który jest dopuszczalny w krajach UE. W związku z tym zdecydowaliśmy się na działanie prewencyjne poprzez wycofanie części produktów zawierających kwestionowaną substancję i zapewniając najwyższy, możliwy poziom ochrony konsumentów” - wyjaśniają przedstawiciele firmy Froneri. 

Polecamy: Auchan Łódź. Płyn chłodzący w kiełbaskach? GIS wycofuje produkt ze sklepowych półek [ostrzeżenie publiczne]

Lody Milka wycofane ze sprzedaży. Powodem obecność tlenku etylenu

Tlenek etylenu jest powszechnie wykorzystywanym w przemyśle chemicznym środkiem odkażającym i dezynfekującym, używanym głównie do sterylizacji sprzętu medycznego, ale nie jest dopuszczony do stosowania w żywności w Europie.

Jak informuje portal foodfakty.pl, stosowanie tlenku etylenu w UE jest zabronione. To z uwagi na działanie rakotwórcze, mutagenne i szkodliwe na rozrodczość.

Nic więc dziwnego, że po wykryciu niewłaściwego poziomu stężenia tlenku etylenu w produktach spożywczych, firma Froneri zdecydowała się je wycofać ze sklepów.

Warto podkreślić, że trwająca akcja wycofania produktów z rynku dotyczy selektywnych partii towarowych produktów lodowych marki MILKA. Cała lista wycofanych produktów dostępna jest w załączniku poniżej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy