Reklama

Reklama

Variete Pauliny Zalewskiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Variete Pauliny Zalewskiej - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Marzenia senne mieszające się z rzeczywistością, czyli zaproszenie do zapoznania się ze światem wyobraźni twórczej Pauliny Zalewskiej.

Reklama

Variete Pauliny Zalewskiej

5 lipca w Galerii ELart zainaugurowana została niezwykle wciągająca wystawa Pauliny Zalewskiej pod tytułem Variete. Ma ona odsłonić przed widzami wyobrażenie malarki o tym, jak rzeczywistość przeplata się ze snem, a także sposób funkcjonowania człowieka w tej przestrzeni wypełnionej skrajnościami.

Artystka ukończyła łódzką Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Zanewska uczestniczyła i została stypendystką warsztatów graficznych we włoskim mieście Urbino w Centrum Grafiki Artystycznej Kaus, a w 2011 roku nominowano ją do nagrody w XXIV Międzynarodowym Biennale Małej Formy Graficznej i Exlibrisu w Ostrowie Wielkopolskim. Natomiast w 2017 roku w Bielsku-Białej została finalistką 43. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. Prace Zanewskiej są ozdobą wnętrz kolekcjonerów, zarówno w Polsce jak i za granicą.

Techniką malarską najczęściej wykorzystywaną przez artystkę do tworzenia obrazów jest akryl na płótnie – jest to technika, która gwarantuje staranność i czystość wykonania, dlatego Zanewska zdecydowała się użyć jej do wyeksponowania rzeczywistości kreującej się w marzeniach sennych artystki. Obrazy tworzone przez malarkę odzwierciedlają jej wyobraźnię, która składa się różnorodnych, często przeciwstawnych skojarzeń oraz emocji. Artystka dba również o to, aby odbiorca jej sztuki dostrzegł wszystkie istotne, nawet najmniejsze, ale niewątpliwie znaczące elementy. Cel osiąga poprzez zaznaczenie ich kontrastującymi z resztą dzieła kolorami. Jest to sposób na zachęcenie widza do wnikliwej kontemplacji szczegółów i zagubienia się w przedstawianej historii. Twórczość Zanewskiej jest kontynuacją jej przemyśleń dotyczących odbierania i postrzegania realnego świata w zestawieniu z tym, co wyobrażone, a także nieświadome – ukryte w marzeniach sennych. Poprzez wykorzystanie pierwotnych wzorców oraz odpowiednich kolorów artystka pragnie stworzyć w odbiorcy pierwsze emocje. Fascynująca gra kolorów dopełniona wyrazistością i surrealizmem stanowi „czystą formę” wyobraźni artystki. Poprzez prostotę obrazowania, oniryczną kompozycję oraz pełną wyrazu kolorystykę Zanewska proponuje zanurzenie się odbiorcy w innym, równoległym wymiarze rzeczywistości.

Obecnie artystkę interesuje przestrzeń np. miejska, która jest jednym z elementów tworzących tożsamość jednostki. Dzięki tej przestrzeni człowiek może odnaleźć stałe składniki pozwalające zidentyfikować się w zmiennej rzeczywistości. Elementem mającym taką funkcję w przestrzeni miejskiej jest folklor, który definiuje kulturę społeczną, symboliczną oraz materialną, a różni się przez przynależność do danej grupy społecznej oraz regionu etnograficznego.

Wystawę można odwiedzać do 5 sierpnia.

Paulina Zalewska
Variete
Galeria ELart
ul. Wschodnia 69


Źródło: Rynek Sztuk

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy