Reklama

W hali EXPO w Łodzi uruchomiono szpital tymczasowy! Wojewoda sięga po ostatnią deskę ratunku w walce z koronawirusem w województwie łódzkim [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od poniedziałku 22 marca w Łodzi, a konkretniej w hali EXPO przy al. Politechniki 4, działa szpital polowy. To skutek coraz gorszej sytuacji w województwie łódzkim związanej z pandemią koronawirusa. W nowym szpitalu tymczasowym w Łodzi znajdować się będzie 56 łóżek.

Szpital tymczasowy w Łodzi już działa. Chorzy na COVID-19 trafią do hali EXPO

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim jest bardzo poważna, a liczba zakażeń oraz hospitalizacji stale wzrasta. Wszystko wskazuje na to, że trzecia fala koronawirusa będzie jeszcze trudniejsza dla służby zdrowia w naszym regionie, niż obie dotychczasowe fale.

- Zbliżamy się do liczby hospitalizacji ze szczytu drugiej fali, a ani liczba pacjentów, ani zakażeń nie maleje - podkreśla wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

!reklama!

Dlatego też w poniedziałek 22 marca Tobiasz Bocheński poinformował o otwarciu szpitala tymczasowego w hali EXPO w Łodzi. W pierwszym etapie w szpitalu pojawiło się 56 łóżek, w tym 10 łóżek respirator owych. 

Do placówki będą trafiali mieszkańcy województwa łódzkiego, którzy ciężko przechodzą chorobę COVID-19.

- Korzystając z okazji chciałbym powtórzyć swój apel do wszystkich mieszkańców województwa łódzkiego o przestrzeganie zasad i rygorów epidemicznych. O noszenie maseczek, zachowywanie dystansu i przestrzeganie zasad dezynfekcji - mówi wojewoda łódzki.

Polecamy: Aspiryna chroni przed ciężkim przebiegiem Covid-19? W Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badanie

Marszałek województwa łódzkiego: „Mamy szpital, mamy kadrę, mamy sprzęt”

W lutym tego roku Hanna Gill-Piątek, posłanka Polski 2050, zapytała urzędy wojewódzkie w całym kraju, także ten w Łodzi, o koszty powstania szpitali tymczasowych, liczbę pacjentów i zawarte umowy, o czym pisaliśmy na TuŁódź.pl.

Odpowiedzi na pytania posłanki Gill-Piątek udzielił m.in. wojewoda Tobiasz Bocheński.

Jak wynika z przedstawionych przez niego informacji, aż 3 mln 361 tys. zł kosztowały wyłącznie czynsz i media. 

Zanim do tego doszło, halę trzeba było zaprojektować i przystosować tak, by spełniała wszystkie wymogi szpitala covidowego. Na ten cel wydano blisko 14,6 mln zł.

Do tego dochodzą także m.in. koszty kontenerów, nadzoru inwestorskiego, nadzoru instalacji elektrycznej.

Polecamy: UWAGA! Duże zmiany w MPK Łódź. Przypominamy o remoncie skrzyżowania ul. Kilińskiego i Przybyszewskiego w Łodzi

- W chwili obecnej, nie są świadczone na jego rzecz żadne usługi, nie zatrudniono żadnych pracowników. Nie przyjęto żadnego pacjenta - informował w lutym wojewoda łódzki.

W międzyczasie w hali EXPO w Łodzi powstał punkt szczepień, który od poniedziałku 22 marca znajduje się przy ul. Lumumby (kliknij tutaj, by przeczytać).

Właśnie do tej interwencji posłanki Gill-Piątek odniósł się marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, który tłumaczył, dlaczego przez minionych kilka miesięcy płacono za funkcjonowanie nieczynnego szpitala.

- Robiliśmy to po to, byśmy w momencie krytycznym mogli ten szpital otworzyć. Taki moment właśnie nastał. Gdybyśmy wsłuchiwali się w te wątpliwości, to tego szpitala byśmy dziś nie mieli - podkreśla Schreiber. - Na szczęście go mamy, mamy kadrę i mamy sprzęt - dodaje.

W hali EXPO pracować będzie przede wszystkim personel medyczny ze szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. To właśnie do placówki przy ul. Kniaziewicza 1/5 w pierwszej kolejności będą trafiać pacjenci, którzy następnie, jeśli będzie taka potrzeba, zostaną przewiezieni do szpitala polowego.

W pierwszym dniu funkcjonowania szpitala w hali EXPO w Łodzi ma do niego trafić 15 pacjentów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy