reklama
reklama

W Łodzi jest dużo zachorowań na krztusiec. Choroba jest groźna, a my nie chcemy się szczepić

Opublikowano:
Autor:

W  Łodzi jest dużo zachorowań na krztusiec. Choroba jest groźna, a my nie chcemy się szczepić - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźW Łodzi wciąż jest dużo zachorowań na krztusiec. Główną przyczyną takiej sytuacji jest fakt, że rodzice coraz częściej odmawiają wykonania obowiązkowych szczepień u swoich dzieci.
Reklama lokalna
reklama

Dużo zachorowań na krztusiec. Zarażają się osoby w różnym wieku

- Zachorowała moja nastoletnia córka. Trochę mnie to zdziwiło, bo była szczepiona, a w 2023 roku przyjęła dawkę przypominającą. Mam nadzieję, że dzięki temu przejdzie chorobę choć trochę łagodniej

- mówi pani Monika z Łodzi.

 W województwie łódzkim od stycznia do maja 2024 roku zarejestrowano 469 przypadków zachorowań na krztusiec. W analogicznym okresie roku poprzedniego odnotowano 140 przypadków. W latach 2020 - 2022 rejestrowano do około 100 przypadków zachorowań, zaś w 2023 roku było 310 zachorowań.

Dużo zachorowań na krztusiec. Przybywa odmawiających szczepień

- W 2023 roku do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie łódzkim zgłoszono informację o 5293 osobach odmawiających wykonywania obowiązkowych szczepień ochronnych swoich dzieci. Rok wcześniej było to 4169 rodziców bądź opiekunów. Ustaloną przyczyną niewykonywania szczepień obowiązkowych dzieci przez te osoby był najczęściej wpływ ruchów antyszczepionkowych, rzadziej obawa przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi

reklama

- mówi lek. med. Anna Guzek, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii.

Dużo zachorowań na krztusiec. Wywołują go bakterie

Krztusiec to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych wywoływana przez bakterie Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą powietrzno-kropelkową.

- Choroba przebiega z długotrwałym, napadowym kaszlem z wydzieleniem lepkiej plwociny. U dzieci poniżej 6. miesiąca życia zamiast napadowego kaszlu może wystąpić bezdech i utrata przytomności z powodu niedotlenienia. Na świecie zdarzają się nawet zgony z powodu tej choroby. U chorych dzieci mogą również wystąpić powikłania, np. zapalenie płuc, ucha środkowego, trwałe uszkodzenie mózgu i utrata wagi ciała

reklama

- dodaje Anna Guzek.

Dużo zachorowań na krztusiec. Ważna jest wczesna diagnoza

W leczeniu krztuśca stosuje się odpowiednie antybiotyki, które zmniejszają ryzyko wystąpienia objawów chorobowych i skracają okres zaraźliwości osoby chorej. Dlatego ważne jest wczesne rozpoznawanie i leczenie chorych. Niemowlęta powinny być leczone w szpitalu.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania tej chorobie są szczepienia ochronne. Osoby nieuodpornione są powszechnie wrażliwe na zakażenie. Przechorowanie krztuśca pozostawia długotrwałą odporność organizmu na powtórne zachorowanie, ale nadal są one możliwe.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama