reklama
reklama

W Łodzi odbyły się uroczystości 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Łodzi odbyły się uroczystości 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Uroczystości związane z 75. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Ghetto odbyły się w czwartek 29 sierpnia br. w Łodzi. Obchody rozpoczęły się modlitwą na cmentarzu żydowskim, po czym uczestnicy udali się w marszu pamięci na stację Radegast, skąd latem 1944 roku odjechał ostatni transport do niemieckich obozów zagłady.
reklama

W wydarzeniu uczestniczyli ocaleni z Litzmannstadt Ghetto i ich rodziny, a także przedstawiciele władz lokalnych i krajowych oraz duchowni różnych wyznań. Na cmentarzu żydowskim odmówiono wspólną modlitwę, a ocaleni z getta oraz ich rodziny zapalili symboliczne znicze.

- Wyzwaniem dla nas, dla pokolenia po Holocauście jest przede wszystkim rozmawiać o tym, co się wydarzyło - wezwał Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Koszmar wojny i getta

Przez łódzkie getto przeszło 200 tys. Żydów z Łodzi, pobliskich miejscowości oraz miast z terenu Rzeszy, czy protektoratu Czech i Moraw. Podczas łódzkich uroczystości 75-lecia likwidacji Litzmannstadt Ghetto przypomniano, że cierpiących głód mieszkańców zmuszano do morderczej pracy na rzecz niemieckiej gospodarki wojennej. Latem 1944 roku getto zlikwidowano jako ostatnie w okupowanej przez Niemców Polsce.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Ftulodz%2Fvideos%2F437435393648178%2F&show_text=0&width=560" width="560" height="315" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="true"></iframe>

Koszmar wojny i rzeczywistość getta wspominał ocalały Marian Turski, który przypomniał, że w ciągu zaledwie trzech lat w Litzmannstadt Ghetto 40 tys. ludzi zmarło z powodu gruźlicy, z głodu i  wycieńczenia. Stację Radegast, z której odjeżdżały transporty ludzkie do niemieckich obozów zagłady, Marian Turski określił jako symbol rozstania.

- Ta stacja jest symbolem rozstania z dzieciństwem, rozstania z młodością, rozstania między dziećmi i rodzicami, między braćmi i siostrami. To jest symbol rozstaniapodkreślał Turski.

Wraz z ostatnim transportem grupy mieszkańców likwidowanego getta, który wyruszył w sierpniu 1944 roku w kierunku Aushwitz-Birkenau, skończyła się historia zamkniętej dzielnicy żydowskiej, utworzonej w Łodzi przez okupacyjne władze niemieckie na początku 1940 roku.

Wspólne zobowiązanie pamięci

Na uroczystościach był obecny wicepremier Piotr Gliński, który odczytał list od prezesa Rady Ministrów.

Dzisiejsze uroczystości niosą ze sobą ważne przesłanie. Jest nim nasze wspólne zobowiązanie do przypominania o Shoah i przechowywania tego dziedzictwa w pamięci pokoleń” – napisał premier.

Podczas łódzkich uroczystości rocznicowych ambasador Izraela Anna Azari przekazała medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata wnukom Zofii i Wincenta Tomaszewiczów. Wyróżnione małżeństwo przyczyniło się do ocalenia życia dwóch kobiet żydowskiego pochodzenia, Aliny Margolis oraz jej matki, które znalazły u rodziny schronienie w czasie wojny.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama