reklama
reklama

W Łodzi pojawią się nowe fotoradary. Sprawdź, gdzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. red.

W Łodzi pojawią się nowe fotoradary. Sprawdź, gdzie - Zdjęcie główne

Wkrótce w Łodzi ITD zamontuje szóste urządzenie do pomiaru prędkości. Tradycyjnie będzie ono miało żółty kolor | foto arch. red.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wydział Komunikacji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego poinformował, że w mieście pojawi się nowy fotoradar. Ponadto jeden już działający zmieni swoją lokalizację. Poznajcie szczegóły, bo to nie wszystko.
reklama

Wkrótce na ulicach Łodzi będzie 6 urządzeń do automatycznego pomiaru prędkości. Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że lada dzień zostanie zainstalowane kolejny fotoradar. 

Nowe fotoradary na ulicach. Ile będzie urządzeń w Łodzi? 

Biuro Informacji i Promocji Głównego Inspektorat Transportu Drogowego poinformowało nas, że fotoradar zostanie zamontowany u zbiegu ul. Dąbrowskiego przy jej zbiegu z ul. Podhalańską.  To zjazd z wiaduktu nad torami kolejowymi, gdzie obowiązuje ograniczenia dopuszczalnej prędkości pojazdów do 40 km/h. 

Natomiast w przypadku fotoradaru, który dziś pracuje na skrzyżowaniu al. Palki i ul. Smutnej, wraz z wymianą dotychczasowego urządzenia na nowe, nastąpi przesunięcie fotoradaru względem dotychczasowej lokalizacji o ok. 300 m. Montaż planowany jest w tym roku

 - podało Biuro Informacji i Promocji Głównego Inspektorat Transportu Drogowego. 

Zarządu Dróg i Transportu poinformowało również, że wymiana czeka jeszcze dwa inne fotoradary: na al. Włókniarzy przy ul. Srebrzyńskiej, a także na ul. Pabianickiej niedaleko skrzyżowania z ul. Gombrowicza. Akcja jest częścią ogólnopolskiej akcji wymiany urządzeń pomiarowych tworzących system CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym), na który składa się z 470 fotoradarów.

ITD zrobi zdjęcie, gdzie przejedziemy na czerwonym świetle 

GITD jest w trakcie realizacji kolejnego projektu, który zaowocuje wzbogaceniem systemu CANARD o specjalne urządzenia rejestrujące kierowców wjeżdżających na skrzyżowania przy czerwonym świetle. Nadzorem takim ma być objętych 30 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w 18 polskich miastach. W Łodzi wytypowano trzy, będą one jeszcze poddane weryfikacji. Mowa: 

  • al. Mickiewicza z ul. Żeromskiego, 
  • al. Kościuszki z ul. A. Struga,
  • ul. Rokicińskiej z ul. Puszkina (rondo Inwalidów). 
Warto wiedzieć, że nowe fotoradary mają możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, bez konieczności zmiany ustawień. Ponadto automatycznie identyfikują rodzaj pojazdu i bez trudno odróżniają osobówkę od samochodu ciężarowego. 

CANARD. Zobacz, ile ITD ma żółtych fotoradarów 

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym  to komórka organizacyjna Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Została ona utworzona w celu prowadzenia nadzoru nad ruchem drogowym. CANARD, dzięki automatycznej rejestracji wykroczeń, ujawnia naruszenia przepisów w zakresie przekraczania przez kierowców ustalonych limitów prędkości oraz niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

Celem wdrożenia programu jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Biuro Informacji wyjaśnia, że dzięki ciągłej rejestracji wykroczeń do CANARD trafiają informacje zawierające m.in. czas i miejsce naruszenia, zdjęcie pojazdu wraz z widocznym numerem rejestracyjnym, prędkość zarejestrowaną przez urządzenie oraz prędkość dopuszczalną na danym odcinku drogi.

CANARD sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem na drogach przy pomocy ponad 400 fotoradarów. Obecnie obudowy wszystkich sprawnych urządzeń rejestrujących posiadają jednolity, żółty kolor. Lokalizacje instalacji fotoradarów zostały wyznaczone w miejscach, gdzie ze względów bezpieczeństwa konieczne jest ograniczenie prędkości w konkretnym punkcie

 - informuje Inspektorat Transportu Drogowego. 

Fotoradar zrobił ci zdjęcie? Zobacz co ci grozi

Kiedy złamiemy przepisy pod okiem żółtego fotoradaru, ten zrobi nam zdjęcie i prześle je do Centralnego systemu Przetwarzania, gdzie gromadzone są wszystkie dane o naruszeniach. Następnie GITD ustali dane właściciela pojazdu (z Centralnej Ewidencji Pojazdów) i wyślę do niego wezwanie do wskazania kierującego pojazdem. Ten musi wówczas wypełnić jedno z trzech oświadczeń - jedno, w którym wskazuje dane kierowcy, drugie, w którym przyznaje się, że on prowadził, albo też oświadczenie, w którym nie wskazuje lub odmawia wskazania komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.

Warto jednak wiedzieć, że od 1 stycznia 2022 roku możemy otrzymać wysoki mandat za niewskazanie przez właściciela osoby prowadzącej samochód lub motocykl w chwili popełnienia wykroczenia. Jest to do 8 tysięcy złotych. 

Natomiast wysokość kary za przekroczenie prędkości zależy od rozmiaru popełnionego wykroczenia. W 2022 roku mandaty za niedostosowanie się do ograniczenia prędkości wynoszą od 50 do 2500 zł. Dodatkowo kierowca, który przekroczył prędkość, może otrzymać od 1 do 15 punktów karnych.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama