Reklama

Reklama

W Łodzi powstaną „Bulwary Północne”. Zniszczony historyczny fragment w centrum miasta odzyska dawny blask!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Łodzi powstaną „Bulwary Północne”. Zniszczony historyczny fragment w centrum miasta odzyska dawny blask! - Zdjęcie główne

Inwestycja na ul. Północna i ul. Ogrodowej. Zniszczony historyczny fragment miasta odzyska dawny blask (fot. UMŁ) TuŁódź Łódź Wiadomości łódzkie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź „Bulwary Północne” to kolejna inwestycja zmieniająca historyczną część Łodzi. Powstaną one na ulicy Północnej i Ogrodowej. To kolejna inwestycja w naszym mieście, mająca na celu odnowienie historycznej części Łodzi.

Reklama

Jak zapowiadają władze Łodzi, zakres prac w okolicy skrzyżowania ulic Ogrodowej z Północną będzie obejmować stworzenie przyjaznego miejsca do spędzania czasu, zazielenienie tego odcinka i rozbudowę układu torowo-drogowego.

!reklama!

„Bulwary Północne” - zielony salon gastronomiczny w Łodzi

- To piękne i historyczne miejsce. Jedno z tych, od którego rozwijała się nasza Łódź. Tutaj wiele się już zmieniło i zaczęło się ono odradzać. Gdyby nie pandemia, moglibyśmy zobaczyć tu fajne restauracje i miło spędzić w nich czas. Cała pierzeja ulicy Ogrodowej i Północnej, aż do ulicy Franciszkańskiej może stać się salonem gastronomicznym, bo ma ku temu potencjał. Stąd przebudowa tego miejsca, poparta projektem budowlanym, który posiadamy i już rozpisaliśmy na nią przetarg. Przestrzeń zmieni się nie do poznania. Powstanie tu bardzo szeroki chodnik, na którym restauratorzy będą mogli postawić stoliki, pojawi się piękna zieleń, odseparowana ścieżka rowerowa i wspaniały widok na zmieniający się park, który niebawem także będzie zrewitalizowany – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Inwestycja zakłada m.in. przebudowę jezdni, układu torowego, przystanków MPK, sygnalizacji świetlnej i trakcji tramwajowej.

Zbudowana zostanie też ścieżka rowerowa i nowe chodniki. Postawione zostanie oświetlenie, przyłącza wody i nawodnienie zieleni, która także się tam pojawi. W całym ciągu ustawione zostaną stylizowane na XIX-wieczną małą architekturę meble miejskie.

Łącznie na rewitalizowanym odcinku obydwu ulic pojawi się 7 wiat przystankowych, 60 stojaków rowerowych, 40 ławek, 32 koszy na śmieci, 250 metrów pergoli oraz siłownia typu „street work-out” i gablota Systemu Informacji Miejskiej.

W Łodzi ma być pięknie i bezpiecznie

Inwestycja będzie także spełniała wymogi bezpieczeństwa i tak: ścieżka rowerowa znajdować się będzie od strony parku Staromiejskiego i oddzielona będzie od jezdni  prawie 4-metrowym, a później 2,5 metrowym pasem zieleni. Po południowej stronie ulicy Ogrodowej i Północnej powstanie chodnik do szerokości 4,5 metrów, po którym rowerzyści także będą mogli się poruszać. Jezdnie będzie jednopasmowa, dwukierunkowa.

- Przetarg został ogłoszony. Czekamy na oferty wykonawców, ale już otrzymaliśmy wiele zapytań. Zakres inwestycji obejmuje teren od pętli przy ulicy Franciszkańskiej do skrzyżowania z ulicą Zachodnią. Wymiana torowiska, przebudowa jezdni, nowe równe chodniki, ścieżka rowerowa, mała architektura. I zieleń, zieleń i jeszcze raz zieleń. Projekt jest zintegrowany z tworzącym się właśnie projektem parku Staromiejskiego. Projektujemy też przebudowę ulicy Wolborskiej, która ma być w podobnym stylu i oczywiście Rynek Staromiejski. W tej chwili odpowiadamy na pytania. Spodziewamy się w połowie roku podpisać umowę i w okresie wakacji wprowadzić wykonawcę – powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

W trakcie rewitalizacji ulicy Północnej i Ogrodowej ruch samochodowy ma zostać utrzymany, a prace prowadzone będą na pojedynczych nitkach jezdni. Inwestycja ma być realizowana przez dwa lata, czyli jej zakończenia możemy się spodziewać w 2023 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy