Reklama

Reklama

W Łodzi powstanie nowe seminarium duchowne. Inne niż wszystkie 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Łodzi powstanie nowe seminarium duchowne. Inne niż wszystkie  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Abp Grzegorz Ryś zgodził się przenieść z archidiecezji krakowskiej do Łodzi Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Oznacza to, że w murach łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego będą się mieścić dwie uczelnie tego typu, z wyraźnym podziałem wiekowym kandydatów na kapłanów. Nowe seminarium bowiem przyjmuje wyłącznie kandydatów w wieku powyżej 35 roku życia. 

Reklama

Inną ważną różnicą wśród studentów obu uczelni jest fakt, że w nowym seminarium będą studiować kandydaci z całej Polski. Oznacza to, że w Łodzi odbiorą formację kapłańską, by później oddać się do dyspozycji biskupa, od którego otrzymali zgodę na wstąpienie do seminarium. 

Jak czytamy na stronie internetowej nowego seminarium, kandydat na prezbitera, oprócz wymaganego wieku, powinien spełniać kilka innych istotnych warunków i poddać się określonym procedurom formalnym. Oto one:

  • Kandydatem do seminarium może być każdy mężczyzna (od 35 r. ż. wzwyż), stanu wolnego (tak kawaler, jak i wdowiec). Od kandydatów wymaga się świadectwa maturalnego. Szczególnego rozeznania wymagają kandydatury mężczyzn, którzy mają potomstwo, uzyskali stwierdzenie nieważności swojego małżeństwa, byłych alumnów oraz tych, którzy przekroczyli 60 rok życia.
  • Kandydatów do seminarium kierują poszczególni biskupi diecezji po zasięgnięciu opinii odpowiednich duszpasterzy (w szczególności proboszcza) i wiernych świeckich. Ostateczną decyzję o ich przyjęciu podejmuje rektor (po wysłuchaniu pozostałych formatorów, wyjąwszy ojca duchownego). Każdy biskup diecezjalny może jednak skierować zgłaszającego się doń kandydata w późniejszym wieku do własnego seminarium diecezjalnego.
  • O dopuszczeniu do święceń decyduje własny ordynariusz kandydata, biorąc pod uwagę umotywowaną opinię rektora i przełożonych. 
  • Konsekwentnie, nowo wyświęceni diakoni i prezbiterzy kierowani są do pracy we własnych diecezjach.
Rektorem nowego łódzkiego seminarium będzie ks. dr hab. Sławomir Szczyrba. Poniżej zamieszczamy jego wypowiedź na temat objęcia funkcji rektora oraz specyfiki nowej wyższej uczelni. 

Źródło: Archidiecezja Łódzka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy