Reklama

Reklama

W Łodzi, w sercu dawnego imperium Scheiblerów, powstanie nowy plac miejski. Zobacz! [WIZUALIZACJE]

Opublikowano: pon, 23 lis 2020 22:39
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Już w połowie przyszłego roku łodzianie będą mogli korzystać z nowego placu miejskiego zlokalizowanego na terenie Fuzji – jednej z największych rewitalizacji prowadzonych obecnie przez dewelopera Echo Investment. Plac umiejscowiony będzie w centralnym punkcie projektu, przed zabytkową Elektrownią – wizytówką dawnego imperium Scheiblerów.

Plac o powierzchni blisko 3.600 mkw. stanowić będzie jedną z wielu wspólnych i otwartych przestrzeni zaplanowanych na terenie Fuzji, które łącznie liczyć będą ponad 4 hektary. Usytuowany w sercu inwestycji, nowy plac pełnił będzie rolę miejskiego dziedzińca, zapraszającego do spędzania czasu w wyjątkowym otoczeniu historii i zieleni. Koncepcja zakłada stworzenie przed zabytkową elektrownią przyjaznej przestrzeni, która sprzyjać będzie rozmaitym aktywnościom, jak sport czy gry towarzyskie, a jednocześnie pozwoli na relaks i odpoczynek.

 !reklama!

Będzie to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Wydzielone naturalnym układem przestrzeni strefy, zapewnią różnorodność funkcji placu. Znajdzie się na nim zatem część zielona o charakterze leśnym, żwirowa strefa cienia, która zostanie obsadzona brzozami i zaaranżowana swobodnym układem siedzisk, strefa trawników niskich, a także niestandardowy i rozwijający wyobraźnię najmłodszych plac zabaw. Wszystkie powierzchnie wspólne zostały zaprojektowane z dbałością i odpowiedzialnością za ład przestrzenny i środowisko.

Cechą charakterystyczną inwestycji jest zachowanie równowagi pomiędzy budynkami a wkomponowaną w teren zaplanowaną i dokładnie przemyślaną zielenią, która stanowić będzie 35% powierzchni terenów wspólnych kompleksu. Na terenie Fuzji zachowanych zostanie 15 istniejących drzew, a inwestor dokona nasadzenia kolejnych 92. Będą to m. in. brzozy, klony oraz jarzębiny.

- Naszą ambicją było zaprojektowanie jak najbardziej naturalnego otoczenia. Nie chcieliśmy tworzyć kolejnej zabetonowanej przestrzeni, która się nagrzewa i odbija promienie słoneczne. Chcieliśmy terenu zielonego, na który spada deszcz, a woda jest retencjonowana nie poprzez standardowe uzbrojenia, a naturalnie, np. poprzez ogrody deszczowe. Tworzymy więc nowy obszar w Łodzi, obszar dla ludzi, którzy wierzą, że zieleń jest wartością dla całej społeczności. Na terenach wspólnych pojawią się  drzewa, byliny, krzewy i trawy, które zostaną wkomponowane w całość kompleksu bardzo naturalnie. Zieleń będzie współistnieć z otoczeniem w niewymuszony i nieskrępowany sposób. Z naszych doświadczeń wynika, że właśnie takie przestrzenie są wyraźną społeczną potrzebą, na którą odpowiadamy naszym projektem – mówi Przemo Łukasik, z pracowni architektonicznej Medusa.

Nowy plac korespondować się będzie z historyczną zabudową Fuzji. Jego sercem i centralnym punktem będzie zabytkowa elektrownia 1910 roku – która współcześnie zaliczana jest do najpiękniejszych przykładów przemysłowej secesji w Polsce i w Europie. Obecnie zewnętrzna fasada zabytku poddawana jest pracom renowacyjnym. Swój dawny blask i pierwotne detale architektoniczne odzyskał już komin elektrowni, który góruje nad kompleksem na wysokość 80 metrów. Konserwację przeszły także witraże zdobiące budynek.

Efekt wszystkich tych prac będzie można podziwiać już na początku przyszłego roku. Poprzemysłowy charakter placu zostanie upamiętniony również poprzez wkomponowanie w nawierzchnię jego posadzki żeliwnych płyt, odzyskanych na terenie inwestycji podczas prowadzenia rewitalizacji. Otwarcie ogólnodostępnego placu stanowić będzie kolejny krok do przywrócenia Łodzi 8 hektarów historycznej przestrzeni.

Na terenie inwestycji zostały już zakończone prace przy dwóch budynkach mieszkalnych i pierwsi właściciele w grudniu odbiorą klucze do swoich lokali.

Fuzja realizowana przez Echo Investment ma przywrócić życie pofabrycznym terenom dawnej fabryki Karola Scheiblera w Łodzi.

Źródło: mat. prasowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy