Reklama

W Łodzi walczą ze smogiem. Do wymiany jeszcze 42 tysiące kopciuchów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Łodzi walczą ze smogiem. Do wymiany jeszcze 42 tysiące kopciuchów - Zdjęcie główne

Z programu wymiany pieców w Łodzi korzystają m.in. wspólnoty mieszkaniowe. Na zdjęciu wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik i Izabela Kazuba z Optimum Nieruchomości

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź 3 miliony złotych zarezerwowano w tym roku w budżecie Łodzi na program wymiany pieców, który pozwoli zmniejszyć smog. W zasobach komunalnych miasta znajduje się jeszcze 18 tys. nieekologicznych palenisk, a w całej Łodzi to 42 tysiące.

Program wymiany pieców funkcjonuje w Łodzi od 2017 roku. Właścicielom kamienic, wspólnotom mieszkaniowym wypłacono 10 mln zł.

!reklama!

- Od 2017 roku sykcesywnie wymieniamy i stymulujemy do zmiany nieekologicznych kopciuchów na źródła bardziej przyjazne środowisku - mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi. - W 2021 roku mamy zapisane w budżecie 3 mln zł na ten cel. Program adresowany jest do właścicieli kamienic, właścicieli indywidualnych, wspólnot, zarządców, administratorów, generalnie do budownictwa wielorodzinnego. Domki jednorodzinne co do zasady mogą korzystać z rządowego programu "Czyste powietrze". To nasz priorytet, by problem smogu możliwie zmniejszać.

Prawie 100 wspólnot i właścicieli kamienic z Łodzi skorzystało na razie z programu

W 2017 roku dzięki dotacji udało się zmodernizować ogrzewanie w kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 65.

- Otrzymaliśmy 50 tys. zł, a całość kosztowała ponad 60 tys. zł - mówi Izabela Kazuba z Optimum Nieruchomości w Łodzi, które zarządza kamienicą. - Poprawił się komfort życia mieszkańców, bo nie muszą palić węglem. Pozbyliśmy się także miejsca, gdzie był składowany węgiel. Część osób ponadto miała piece gazowe starego typu, było to niebezpiecznie.

Na przestrzeni 4 lat z programu wymiany pieców skorzystało 98 wspólnot i właścicieli kamienic, zlikwidowano 2070 nieekologicznych palenisk.

- Na ul. Przędzalnianej trzy wspólnoty już skorzystały z programu, mamy zapewnienie, że kolejne będą się zgłaszały w tym roku - mówi Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi. - Na 8 Sierpnia również korzystali. Na Abramowskiego pięć wspólnot. Miasto czyni Abramowskiego strefą wolną punktowo od smogu.

Program ruszył 15 stycznia. Do Urzędu Miasta Łodzi przez stronę internetową wpłyneły już pierwsze wnioski. Można jes składać do 31 marca.

Ze smogiem walczy wiele samorządów w Polsce. W zasobach komunalnych Łodzi znajduje się jeszcze 18 tysięcy nieekologicznych palenisk. A na terenie całego miasta 42 tysiące.

Wsparcie z Urzęd Miasta Łodzi to dotacja a nie refundacja

- Zgodnie z uchwałą sejmiku województwa łódzkiego do 2027 roku muszą zostać wyeliminowane - dodaje Krzsztof Honkisz.

Co ważne wsparcie z Urzędu Miasta Łodzi to dotacja a nie refundacja, co znaczy, że nie są honorowane koszty poniesione przed podpisaniem umowy. Dotacja przyznawana jest na wymianę ogrzewania na elektryczne lub gazowe. W przypadku ogrzewania elektrycznego wnioskodawcy dostają różne kwoty wsparcia - 3,5-5,5, tys. zł. W przypadku ogrzewania gazowego to nawet 50 tys. zł. Są to bowiem inwestycje o szerokim zakresie.

W 2020 roku do Urzędu Miasta Łodzi wpłynęło 320 wniosków w ramach programu wymiany pieców. Podpisano 262 umowy, wypłaconą łącznie 2,5 mln zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy