Łódzkie. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca do oddawania krwi i kusi atrakcyjnymi nagrodami
!reklama!Cyklicznie, kilka razy w roku centra krwiodawcze zachęcają dawców oraz osoby, które przygodę z krwiodawstwem mają jeszcze przed sobą, by oddawali krew. Szczególnie niebezpieczną sytuację związaną z niedoborami krwi obserwujemy w wakacje, kiedy wielu dawców wyjeżdża na urlopy. Równocześnie w okresie wakacyjnym dochodzi do zwiększonej liczby kolizji drogowych, które wiążą się z licznymi operacjami ratującymi ludzie zdrowie i życie.
Podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa łódzkiego, Piotr Adamczyk apelował, by zwłaszcza w okresie wakacyjnym zgłaszać się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub jego oddziałów terenowych.
- Prosimy i apelujemy o to, by pamiętać o przyjściu do punktu krwiodawstwa i oddaniu krwi, ponieważ sytuacja, zwłaszcza teraz, jest bardzo trudna. Dzienne zapotrzebowanie na krew to około 350 donacji dziennie. W okresie wakacyjnym liczba ta spada nawet do 180-200 donacji – mówi Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Aby zachęcić mieszkańców do udania się do punktu krwiodawstwa, przygotowano dla nich specjalne gadżety. Sto pierwszych osób, które od jutra zgłosi się na oddanie krwi do swojego lokalnego punktu krwiodawstwa, otrzyma miły upominek.
- To paczki ze zdrową żywnością jak np. miody czy soki, ale również atrakcyjne gadżety promocyjne. Mam nadzieję, że te nasze upominki sprawią, że tych donacji będzie jak najwięcej – dodał wicemarszałek.
Łódzkie. W okresie wakacyjnym zapasy krwi kurczą się szczególnie szybko
Dyrektorka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęcała, by do oddania krwi zgłaszały się wszystkie osoby zdrowe między 18 a 65 rokiem życia.- Zachęcam aby te osoby przyszły, oddały krew, poczuły się prawdziwymi bohaterami i uratowały ludzkie zdrowie i życie. Oddawanie krwi uzależnia i wiedzą o tym, ci, którzy już to zrobili – mówi Edyta Wcisło, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Dyrektorka tłumaczyła, że aby zostać dawcą należy przyjść do punktu krwiodawstwa i wypełnić kwestionariusz, przejść badanie hemoglobiny we krwi. Następnym krokiem jest badanie lekarskie, podczas którego zbierany jest szczegółowy wywiad. Jeśli osoba jest zdrowa i nie przyjmuje żadnych dyskwalifikujących ją leków, może bezpiecznie oddać krew.
- Oddawanie krwi to świetna przygoda. Już od trzech lat z kolegami ze studiów regularnie przychodzimy do Centrum. Robimy coś dobrego dla innych i to praktycznie bezwysiłkowo. Wystarczy być zdrowym i przyjść – zachęcał Maciek, jeden z dawców z Centrum Krwiodawstwa.
Dzienne zapotrzebowanie krwi w regionie łódzkim to około 300-320 donacji. W okresie wakacyjnym liczba pozyskiwanych donacji niejednokrotnie spada nawet do 160-180 dziennie. To niepokojący wynik, stąd apele i prośby ze strony łódzkiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, by do puktów krwiodawstwa się zgłaszać.
Rocznie w Łodzi pobiera się około 62 tys. donacji. Każdy zdrowy mężczyzna może oddawać krew co dwa miesiące, kobieta może zrobić to cztery razy do roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.