reklama
reklama

W łódzkim Orientarium urodziła się samica psa leśnego. To trzeci przedstawiciel tego gatunku w Polsce! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W łódzkim Orientarium urodziła się samica psa leśnego. To trzeci przedstawiciel tego gatunku w Polsce! [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźTo niebywały sukces hodowlany łódzkiego Orientarium - jedyna w Polsce para psów leśnych doczekała się potomstwa. Na świat przyszła malutka samiczka. Dostała na imię Olinda.
reklama

- Psy leśne pojawiły się w łódzkim ogrodzie w 2022 roku. Samiec Chip przyjechał do Łodzi z Czech, z ogrodu zoologicznego w Igławie. W Łodzi miał misję specjalną: stworzyć parę z Tequilą, która z kolei przyjechała tu z Pragi. Para od pierwszego dnia świetnie się ze sobą dogadywała. Chip od razu wpadł w oko o rok młodszej Tequili

- opowiada Paulina Klimas-Stasiak z Orientarium.

Ostrożność przede wszystkim

Ich pierwsze dziecko przyszło na świat 24 listopada 2023 roku. Opóźnienie w pochwaleniu się tą informacją wynika przede wszystkim z ostrożności opiekunów, którzy czekali, aż maluch będzie wystarczająco duży i silny. Tequila i Chip od początku z dużym zaangażowaniem opiekują się swoją córką.

reklama

Mają błonę pławną między palcami

Psy leśne, zwane również pakożerami, to przedstawiciele rodziny psowatych pochodzących z Ameryki Południowej. Zamieszkują tereny leśne w okolicach zbiorników wodnych. Są wyśmienitymi pływakami, a to dzięki błonie pławnej między palcami.

Ich mocz ma zapach... octu

W skład diety pakożerów wchodzą różnego rodzaju gryzonie - w tym paki - stąd ich nazwa. 

reklama

- Zwierzęta te tworzą duże stada rodzinne. Łącząc siły, te niepozorne drapieżniki są w stanie upolować dużo większą ofiarę niż wskazywałyby na to ich rozmiary. Stado jest w stanie skutecznie złapać kapibarę, nandu, a nawet tapira. Psy leśne są aktywne głównie w ciągu dnia. Noce spędzają w zmurszałych pniach lub norach wykopanych przez pancerniki. Co ciekawe, ich mocz, którym znaczą teren, stojąc na przednich nogach, ma zapach octu. Stąd niekiedy pojawia się kolejna nazwa tego gatunku: pies octowy 

- podkreśla Michał Gołędowski, edukator z łódzkiego ZOO.

Gatunek bliski zagrożenia

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody opisuje ten gatunek jako bliski zagrożenia, stąd też ważna jest hodowla pakożerów w ogrodach zoologicznych. W naturze liczebność populacji psów leśnych stale maleje. Głównym zagrożeniem jest utrata siedlisk na rzecz pastwisk dla bydła i plantacji soi oraz niewystarczająca baza pokarmowa, spowodowana kłusownictwem. Problemem są także choroby roznoszone przez zdziczałe psy domowe.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama