Reklama

Reklama

W Łódzkiem powstanie nowa droga. Ma być luźniej na autostradzie, S8 i drogach lokalnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Realizacja odcinka S12 o długości ok. 64 km została ujęta w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r

Reklama

Zatwierdzono program inwestycji dla drogi ekspresowej S12, która będzie prowadziła od węzła Kozenin na skrzyżowaniu dróg ekspresowych S12 i S74, przez Tomaszów Mazowiecki, do węzła Łódź Południe na skrzyżowaniu z autostradą A1 i S8. 

Program Budowy Dróg Krajowych. S12 pomoże rozładować zatory na A1, A2 i S8? Taki jest plan 

Kierowców poruszających się po drogach naszego województwa czeka kolejna rewolucja. Do 2030 roku w Łódzkiem ma zostać zrealizowana inwestycja drogowa, której zadaniem jest zwiększenie efektywności transportowej i rozwoju gospodarczego południowej części województwa. Planowana S12 ma być dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku, wyposażoną w bezkolizyjne węzły drogowe, nowoczesny system zarządzania ruchem, a także instalacje służące ochronie środowiska.

Budowa nowego odcinka drogi ekspresowej S12 ma na celu równomierne rozłożenie ruchu pojazdów na istniejących odcinkach dróg na terenie województwa, czyli na A1, A2 oraz S8.

Inwestycje ujęte w nowym Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych są konieczne do ukończenia pełnej sieci wysokoprzepustowej sieci dróg

 - informuje wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Jak zauważa, jest to ważna inwestycja, ponieważ funkcjonujący obecnie układ dróg, niezapewniający ciągłości drogi ekspresowej S8 na terenie województwa łódzkiego, powoduje, że część ruchu w kierunku wschód-zachód przenosi się na odcinek autostrady A1 od Piotrkowa Trybunalskiego do Strykowa. 

Realizacja odcinka S12, która ma być jednocześnie przedłużeniem istniejącej S8, który ma poprawić warunki dla transportu krajowego i zagranicznego, ze szczególnym uwzględnieniem przewozu towarów. Rządzący przekonują, że umożliwi to sprawny i bezpieczny przejazd od strony Wielkopolski w kierunku woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego, a także z Dolnego Śląska do Warszawy. Trasa ta będzie miała istotne znaczenie także w komunikacji lokalnej.

A2 zostanie poszerzona. Aż cztery pasy do dyspozycji kierowców  

To nie jedyne inwestycje drogowe, które szykują się w naszym regionie. Rusza bowiem przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla poszerzenia autostrady A2 między Łodzią i Warszawą. Według planów, roboty budowlane mają ruszyć w 2025 r. W ramach inwestycji, na odcinku od węzła Łódź Północ do Konotopy, autostrada ma mieć dwie jezdnie po trzy pasy ruchu, natomiast od Konotopy do węzła Pruszków kierowcy będą korzystać aż z czterech pasów dla każdego kierunku jazdy. Do poszerzenia jezdni wykorzystany zostanie pas rozdziału.

A2 między Łodzią i stolicą to najbardziej obciążony odcinek autostradowy w Polsce. Według przeprowadzonych badań, średni dobowy ruch to ponad 50 tys. pojazdów, a w okolicach Warszawy nawet do 100 tys.

Kiedy drogowcy rozpoczną realizację inwestycji, kierowcy muszą spodziewać się  zmian w organizacji ruchu. Nie wiadomo na razie, jak długo mogą one potrwać. Nie wiadomo również ile będzie kosztować poszerzenie autostrady. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy