Reklama

Reklama

W niektórych mieszkaniach w Łodzi grzejniki wciąż zimne. Kiedy zaczną grzać? Odpowiadamy!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

W niektórych mieszkaniach w Łodzi grzejniki wciąż zimne. Kiedy zaczną grzać? Odpowiadamy! - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Coraz niższe temperatury w Łodzi sprawiają, że sezon grzewczy w mieście rozpoczął się na dobre. W wielu łódzkich mieszkaniach wciąż jednak grzejniki są zimne i to mimo że w nocy temperatura spada nawet do 3 stopni Celsjusza. Kiedy więc zaczną grzać? Odpowiadamy.

Reklama

Łódź. Jesienna aura to nie powód, by zacząć grzać

Warto podkreślić, że w Polsce sezon grzewczy może trwać nawet cały rok. To dlatego, że nie istnieją przepisy konkretnie wyznaczające datę jego początku i końca.

Większość spółdzielni mieszkaniowych nie wyznacza sobie wcześniej daty, gdy grzejniki w mieszkaniach zaczną grzać. Przy nieprzewidywalnej pogodzie ciężko bowiem to zaplanować. Zarząd wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni czekają więc na sygnały od mieszkańców. 

Gdy tych pojawi się więcej, spółdzielnie muszą porozumieć się z dostawcami ciepła. Te uruchamiają dostawy ciepła w ciągu doby lub dwóch.

Jak się dowiedzieliśmy, większość spółdzielni ma już włączone ciepło systemowe, ale służby eksploatacyjne Veolii Energii Łódź włączyły na razie ok. 35% węzłów obsługiwanych przez łódzką spółkę Veolii. 

- Nie da się ukryć, że to kwestia kosztów. My chcielibyśmy wytrzymać z włączeniem grzejników do października. Prognozy zapowiadają ocieplenie, więc mam nadzieję, że ten plan uda się zrealizować - mówi nam jeden z prezesów zarządu wspólnoty mieszkaniowej na Chojnach w Łodzi. - Ale jeśli temperatura będzie cały czas niska i otrzymamy od mieszkańców informację, że w mieszkaniach jest zimno, to będziemy musieli uruchomić grzanie wcześniej - dodaje.

Łódź. Pierwsze kaloryfery zaczęły grzać już w sierpniu

Zwykle sezon grzewczy w Polsce rusza we wrześniu lub w październiku. Są jednak w Łodzi miejsca, gdzie już pod koniec wakacji grzejniki dawały dodatkowe ciepło.

- Pierwsze włączenia odnotowaliśmy w ostatnim tygodniu sierpnia - mówi dla TuŁódź.pl Sławomir Wieteska z Veolii Energii Łódź.

Ostatni spadek temperatur sprawił, że tegoroczny szczyt uruchomienia grzejników przypadnie na koniec września. Nie zatrzyma tego nawet nadchodzące (chyba ostatnie w tym roku) ocieplenie.

- W związku z niskimi temperaturami zewnętrznymi, szczególnie w porze nocnej, szczyt uruchomienia odbiorców nastąpi do końca tego tygodnia - informuje Wieteska.

Jeśli więc w Was w mieszkaniach jest jeszcze zimno, zalecamy skontaktowanie się z zarządem wspólnoty lub spółdzielni, wzorem jednego z naszych Czytelników, a problem powinien zostać szybko rozwiązany.

„Co za problem zadzwonić do administratora i powiedzieć, ze zimno. Zadzwoniłem w piątek z sugestią, aby włączyć, to się dowiedziałem, że zlecenie wystawił dzień wcześniej dla wszystkich swoich wspólnot i od piątku wieczór wszystko działa” - napisał na naszym profilu na Facebooku pan Michał.

Łódź. Jak płacić mniej za ogrzewanie?

Inną palącą kwestią są wydatki na ogrzewanie, o czym wspomniał w swojej wypowiedzi jeden z prezesów zarządu wspólnoty mieszkaniowej na Chojnach w Łodzi. Czy da się zrobić coś, by płacić mniej za ogrzewanie?

Rachunki można próbować zmniejszyć, stosując kilka prostych zasad:

  • nie zakrywać grzejników,
  • zadbać, by okna i drzwi do mieszkania były szczelne,
  • nie zakręcać grzejników, gdy wychodzimy z domu,
  • zainstalować termostaty, które pozwalają precyzyjniej ustawić odpowiednią temperaturę.
Warto przy tym pamiętać, że ceny za ogrzewanie są uzależnione także od czynników zewnętrznych, jak ceny dostawcy ciepła, długość sezonu grzewczego oraz temperatura.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy