Łódź. Jesienna aura to nie powód, by zacząć grzać
Warto podkreślić, że w Polsce sezon grzewczy może trwać nawet cały rok. To dlatego, że nie istnieją przepisy konkretnie wyznaczające datę jego początku i końca.Większość spółdzielni mieszkaniowych nie wyznacza sobie wcześniej daty, gdy grzejniki w mieszkaniach zaczną grzać. Przy nieprzewidywalnej pogodzie ciężko bowiem to zaplanować. Zarząd wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni czekają więc na sygnały od mieszkańców.
Gdy tych pojawi się więcej, spółdzielnie muszą porozumieć się z dostawcami ciepła. Te uruchamiają dostawy ciepła w ciągu doby lub dwóch.
Jak się dowiedzieliśmy, większość spółdzielni ma już włączone ciepło systemowe, ale służby eksploatacyjne Veolii Energii Łódź włączyły na razie ok. 35% węzłów obsługiwanych przez łódzką spółkę Veolii.
- Nie da się ukryć, że to kwestia kosztów. My chcielibyśmy wytrzymać z włączeniem grzejników do października. Prognozy zapowiadają ocieplenie, więc mam nadzieję, że ten plan uda się zrealizować - mówi nam jeden z prezesów zarządu wspólnoty mieszkaniowej na Chojnach w Łodzi. - Ale jeśli temperatura będzie cały czas niska i otrzymamy od mieszkańców informację, że w mieszkaniach jest zimno, to będziemy musieli uruchomić grzanie wcześniej - dodaje.
Łódź. Pierwsze kaloryfery zaczęły grzać już w sierpniu
Zwykle sezon grzewczy w Polsce rusza we wrześniu lub w październiku. Są jednak w Łodzi miejsca, gdzie już pod koniec wakacji grzejniki dawały dodatkowe ciepło.
- Pierwsze włączenia odnotowaliśmy w ostatnim tygodniu sierpnia - mówi dla TuŁódź.pl Sławomir Wieteska z Veolii Energii Łódź.
Ostatni spadek temperatur sprawił, że tegoroczny szczyt uruchomienia grzejników przypadnie na koniec września. Nie zatrzyma tego nawet nadchodzące (chyba ostatnie w tym roku) ocieplenie.
- W związku z niskimi temperaturami zewnętrznymi, szczególnie w porze nocnej, szczyt uruchomienia odbiorców nastąpi do końca tego tygodnia - informuje Wieteska.
Jeśli więc w Was w mieszkaniach jest jeszcze zimno, zalecamy skontaktowanie się z zarządem wspólnoty lub spółdzielni, wzorem jednego z naszych Czytelników, a problem powinien zostać szybko rozwiązany.
„Co za problem zadzwonić do administratora i powiedzieć, ze zimno. Zadzwoniłem w piątek z sugestią, aby włączyć, to się dowiedziałem, że zlecenie wystawił dzień wcześniej dla wszystkich swoich wspólnot i od piątku wieczór wszystko działa” - napisał na naszym profilu na Facebooku pan Michał.
Łódź. Jak płacić mniej za ogrzewanie?
Inną palącą kwestią są wydatki na ogrzewanie, o czym wspomniał w swojej wypowiedzi jeden z prezesów zarządu wspólnoty mieszkaniowej na Chojnach w Łodzi. Czy da się zrobić coś, by płacić mniej za ogrzewanie?Rachunki można próbować zmniejszyć, stosując kilka prostych zasad:
- nie zakrywać grzejników,
- zadbać, by okna i drzwi do mieszkania były szczelne,
- nie zakręcać grzejników, gdy wychodzimy z domu,
- zainstalować termostaty, które pozwalają precyzyjniej ustawić odpowiednią temperaturę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.