Reklama

Reklama

W piątek artysta zagra na oryginalnym instrumencie z 1685 roku!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W piątek artysta zagra na oryginalnym instrumencie z 1685 roku! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Najbliższy koncert symfoniczny w Filharmonii Łódzkiej jest zapowiedzią obchodów Roku Beethovenowskiego. Uświetni go utwór zagrany na oryginalnym instrumencie z 1685 roku.

Reklama

Ważna rocznica i niezwykły koncert

250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena, geniusza i wizjonera, który wytyczył nowe drogi rozwoju muzyki przypada na 2020 rok. Choć bez jego utworów trudno dziś wyobrazić sobie program jakiejkolwiek sali koncertowej, w najbliższym czasie w repertuarze Filharmonii Łódzkiej będzie ich więcej niż zwykle.
Właśnie zapowiedzią Roku Beethovenowskiego jest najbliższy koncert symfoniczny, w którego programie znajdzie się V Symfonia tego twórcy. Uznawana za metaforę kruchości człowieka wobec wszechwładnego losu symfonia, zabrzmi potężnie pod batutą Clausa Eflanda. Zaś już tydzień później, 4 października, w programie znajdzie się z kolei IV Symfonia tego kompozytora, bardziej subtelna i pogodna niż ta o wyższym numerze.
W programie rozpoczętego właśnie sezonu artystycznego uwzględniono wiele dzieł mistrza z Bonn, nie tylko tych najbardziej znanych, ale też rzadko prezentowanych. Usłyszymy między innymi "Missa solemnis", symfonie Szóstą i Ósmą, Mszę C-dur, uwertury "Leonora III" i "Poświęcenie domu", kwartety smyczkowe op. 18.

Zatem 27 września (piątek) o godz. 19.00 Filharmonia Łódzka zaprasza na Koncert Symfoniczny.

Chwila kiedy na estrady koncertowe trafia nowy utwór, jest zawsze niezwykły. Tym razem usłyszymy kompozycję, która liczy już 75 lat - a autor napisał ją w czasie powstania warszawskiego oraz zaginiony, a ostatnio zrekonstruowany Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego. Solistą będzie Janusz Wawrowski - wybitny skrzypek, laureat dwóch Fryderyków w kategorii Recital Solowy (2017, 2019). Premiera Koncertu Różyckiego miała miejsce w jego wykonaniu w ubiegłym roku podczas festiwalu Chopin i jego Europa. W listopadzie br. utwór zostanie nagrany z Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Grzegorza Nowaka, a wydany już w przyszłym roku nakładem Warner Classics wraz z Koncertem skrzypcowym Piotra Czajkowskiego.

W trakcie łódzkiego koncertu w programie znajdą się także: uwertura do opery "Wesołe kumoszki z Windsoru" Otto Nicolaia i V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena.
Dzięki uprzejmości Romana Ziemiana artysta zagra na skrzypcach Antonio Stradivariego zbudowanych w 1685 r. - to pierwszy i jedyny instrument tej klasy w powojennej Polsce.

Spotkanie przedkoncertowe odbędzie się o godz. 18.15, podczas którego o muzyce opowie Piotr Matwiejczuk. Podczas koncertu będzie można skorzystać z bawialni dla dzieci.


Źródło: Filharmonia Łódzka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy