reklama
reklama

W tym łódzkim szpitalu rośliny będą miały lecznicze właściwości. Jak to działa? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Grala/ UMWŁ

W tym łódzkim szpitalu rośliny będą miały lecznicze właściwości. Jak to działa? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Przy Szpitalu Kopernika w Łodzi powstanie ogród z roślinami i kwiatami leczniczymi. | foto Tomasz Grala/ UMWŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźPrzy Szpitalu Kopernika w Łodzi powstanie ogród z roślinami i kwiatami leczniczymi. Sprawdź szczegóły przedsięwzięcia.
reklama

- Badania pokazują, że wpatrywanie się w naturalną zieleń przyczynia się już po kilku minutach do obniżenia ciśnienia krwi i częstotliwości uderzeń serca. Pacjenci, którzy przebywają wśród roślin szybciej przechodzą proces rekonwalescencji i szybciej wracają do zdrowia

- mówi dr Anna Cieślak-Wojciechowska, psychoonkolog ze Szpitala Kopernika w Łodzi.

Ogrody pomogą pacjentom, leczącym się w Łodzi, szybciej powrócić do zdrowia

Projekt już jest, teraz pora na realizację. Chodzi o ogród przy Szpitalu Kopernika w Łodzi. Zasadzone w nim zostaną bowiem rośliny, które mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające.

Chodzi o takie gatunki, jak grab pospolity. Roślina sprawie, że łatwiej się oddycha. Wspomaga funkcjonowanie oskrzeli i płuc. Kolejna roślina to leszczyna pospolita. Stosowana w zaburzeniach hormonalnych, przemiany materii, zatruciach, nieżytach przewodu pokarmowego, a także przewlekłych chorobach skórnych. Trzmielina europejska z kolei obniża poziomu cholesterolu we krwi. Ma też nieocenione właściwości w zakresie pracy serca i układu krążenia. Inne rośliny to porzeczka alpejska i winobluszcz trójklapowy.

reklama

- Pacjenci są tutaj pod opieką wybitnych specjalistów. Jednak pamiętajmy, że oprócz terapii, najlepszych lekarstw, najnowocześniejszego sprzętu, wiele dobrego potrafi zdziałać sama natura, a rośliny mają leczniczą moc. Wierzę, że w tym ogrodzie pacjenci choć na moment zapomną o chorobie, odpoczną, zrelaksują się  i uśmiechną - mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.

W Szpitalu Kopernika leczeni są pacjenci onkologiczni z całej Polski. Ogród hortiterapeutyczny w Szpitalu Kopernika pomoże im zmniejszyć stres i niepokój, którego niestety trudno się pozbyć w podobnych sytuacjach.

Dodajmy, że projekt ogrodu wybrano w konkursie „Zielona Architektura Zdrowia”. To przedsięwzięcie  Województwa Łódzkiego oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

reklama

- To dla nas bardzo ważny projekt. Ogród znajdzie się w samym sercu naszej przychodni onkologicznej, wokół są gabinety badań, rejestracja. To będzie odpowiednie miejsce, żeby odpocząć, przysiąść, zregenerować się, czekać na podanie chemioterapii - mówi Magdalena Janus-Hibner, zastępca dyrektora ds. projektów, rozwoju i organizacji onkologii Szpitala Kopernika w Łodzi.

Zarząd województwa nie mówi ostatniego słowa, bo kolejnym szpitalem, na terenie którego powstanie ogród będzie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu.

Zdrowotny wpływ roślin na organizm człowieka to hortiterapia, sięga ona Starożytności. Wykorzystywano ją wówczas przy rekonwalescencji po przebytych urazach, udarach czy chorobach przewlekłych. 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama