Reklama

Waloryzacja emerytur i rent. O ile i komu wzrosną świadczenia od nowego roku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Waloryzacja emerytur i rent. O ile i komu wzrosną świadczenia od nowego roku?  - Zdjęcie główne

Waloryzacja emerytur i rent. O ile i komu wzrosną świadczenia od nowego roku? (fot. domena publiczna) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dzięki rządowym decyzjom emeryci otrzymają nie tylko trzynastą i czternastą emeryturę – od nowego roku dojdzie do generalnej podwyżki świadczeń.

Waloryzacja świadczeń dotyczy 8 mln 215 tys. emerytów i rencistów ZUS i służb mundurowych, ponad 1 mln emerytów i rencistów KRUS, 286,5 tys. osób pobierających renty socjalne, 19 tys. osób otrzymujących tzw. emerytury matczyne.

!reklama!

Rządowy projekt podniesienia świadczeń emerytalnych jest w tym momencie na etapie konsultacji społecznych. Podwyżkę odczują odbiorcy najniższych świadczeń – najniższa emerytura ma wzrosnąć do 1250 zł.

Tyle samo wyniesie najniższa renta z powodu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna, renta socjalna oraz tzw. emerytura matczyna.

Najniższa stawka świadczenia w przypadku częściowej niezdolności do pracy ma wynieść 937,50 zł. Świadczenie przedemerytalne ma wynieść 1260, 99 zł.

Waloryzacja emerytur będzie miała również wpływ na wysokość trzynastej emerytury, ponieważ jest ona równa wysokości minimalnego świadczenia, czyli 1250 zł brutto.

 Ministerstwo rodziny zastrzega, że jeśli wskaźnik waloryzacji przekroczyłby 104,16 proc., to emerytury i renty wzrosną według wskaźnika. Będzie to korzystniejsze, bo wówczas minimalna gwarantowana emerytura byłaby wyższa niż 1250 zł.

Źródło: Dziennik Łódzki

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy