Reklama

Reklama

Wernisaż wystawy - Ojcowie Niepodległości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wernisaż wystawy - Ojcowie Niepodległości - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Uroczyste otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” w hali zachodniej Dworca Łódź-Fabryczna.

Reklama

Wernisaż wystawy "Ojcowie Niepodległości"

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna zapraszają 7 listopada 2019 r. (czwartek) o godz. 16.00 do hali zachodniej Dworca Łódź-Fabryczna (od strony ul. Kilińskiego) na wernisaż wystawy pt. „Ojcowie Niepodległości”. W uroczystym otwarciu weźmie udział dr Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału IPN.
Wystawa, która została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie wystawa „Ojcowie Niepodległości” składa się z 20 paneli.

Na część wstępną składa się m.in. oś czasu przedstawiająca najważniejsze wydarzenia prowadzące do odzyskania przez Polskę Niepodległości, mapa Polski z lat 1918-1923 ukazująca procesy kształtowania się granic polskich, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości.

Z kolei w głównej części wystawy zaprezentowano sylwetki wybitnych mężów stanu: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Prócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej, na których zaprezentowani zostali tytułowi „Ojcowie Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych. 

Wśród bohaterów wystawy znalazł się artysta, dyplomaci, żołnierze i politycy, ale też działacze społeczni. Reprezentowali oni różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, a urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to jednak potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie we wszystkim przecież byli zgodni i nie we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wciąż wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.

Autorzy wystawy: dr Zofia Fenrych, Mateusz Lipko. Współpraca: Grzegorz Czapski, Maciej Frycz, Paweł Miedziński, Magdalena Ruczyńska, dr Paweł Skubisz, prof. Włodzimierz Suleja

Wystawa prezentowana będzie w Łodzi do 28 listopada.


Źródło: IPN Oddział w Łodzi

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy