Reklama

Reklama

Więcej osób samozatrudnionych i na śmieciówkach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Więcej osób samozatrudnionych i na śmieciówkach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, rośnie liczba osób samozatrudnionych i pracujących na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło, które nie są nigdzie indziej zatrudnione na podstawie stosunku pracy.

Reklama

Główny Urząd Statystyczny oszacował liczbę osób fizycznych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i nie zatrudniają pracowników na podstawie stosunku pracy, czyli samozatrudnionych. Takich osób na koniec 2018 roku było w Polsce około 1,3 mln, co w stosunku do 2017 roku oznacza wzrost o około 8,3 proc. Z opracowania GUS-u wynika, że w latach 2012-15 liczba ta nie ulegała zmianie i wynosiła 1,1 mln osób, zaś w 2016 r. podniosła się o ok. 4,5 proc., a w 2017 r. o 4,3 proc.

Okazuje się, że coraz więcej osób jest też zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia albo umowy o dzieło i nie są one nigdzie indziej zatrudnione z tytułu stosunku pracy. Tak z pracodawcami od strony formalnej było związanych w 2018 roku około 1,3 mln osób. W stosunku do grudnia 2017 roku, podobnie jak wśród samozatrudnionych, odnotowano wzrost o 8,3 proc.

Polecamy: Stracisz pracę najdalej w 2026 roku?!
Ponadto, jak wynika z analiz GUS-u, około 1,5 miliona osób w grudniu 2018 roku uzyskiwała wynagrodzenie, którego suma nie przekraczała obowiązującej płacy minimalnej. W porównaniu z grudniem 2017 roku, liczba ta zmniejszyła się o 3,7 proc. Najwięcej osób, które nie otrzymywały minimalnego wynagrodzenia za pracę, było zatrudnionych w takich sekcjach PKD, jak kolejno: handel, naprawa pojazdów samochodowych (404 tys.), przetwórstwo przemysłowe (302 tys.), budownictwo (220 tys.), transport i gospodarka magazynowa (107 tys.) oraz administrowanie i działalność wspierająca (100 tys.). 

Wzrasta również liczba emerytów i rencistów, którzy dorabiają do otrzymywanych świadczeń. W 2018 roku liczba osób pobierających emeryturę lub rentę i zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, wyniosła około 1 mln, co w stosunku do poprzedniego roku oznacza wzrost o około 4 proc.

Źródło: Bankier.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy