Reklama

Reklama

Wizyta gospodarska wicepremiera Sasina w Łódzkiem. Jakie miejsca wizytował minister? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 14 wrz 2020 22:01
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wiceprezes rady ministrów i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w towarzystwie marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera odwiedził dziś inwestycje zrealizowane w regionie z wykorzystaniem pieniędzy unijnych i z budżetu państwa. Przywiózł też informację o przekazaniu ponad 200 tys. zł dla szpitala wojewódzkiego w Zgierzu.

Wicepremier rozpoczął wizytę w Łódzkiem od obejrzenia drogi gminnej przebudowanej z wykorzystaniem pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych. Na terenie gminy Łęczyca w znajduje się najdłuższy, bo 8-kilometrowy odcinek wykonany z wykorzystaniem tych środków.

!reklama!

Koszt inwestycji wyniósł ponad 6 milionów złotych, z czego gmina pozyskała dofinansowanie w  wysokości ponad 4 mln 810 tys. zł. Inwestycja została zrealizowana w południowej części gminy Łęczyca, w miejscowościach Leszcze, Wilczkowice Średnie, Wilczkowice Górne, Wichrów.

-  Mamy dzisiaj dobrą okazje zobaczyć jak działa wsparcie rządu dla samorządu  w realizacji inwestycji, które służą mieszkańcom  - powiedział wicepremier Jacek Sasin. – Fundusz Dróg Samorządowych zaplanowaliśmy na 10 lat, na ogromną kwotę 36 mld zł. W ubiegłym roku, czyli w pierwszym roku działalności funduszu, wydatkowane zostało 6 mld złotych. W tym roku jest to ponad 3 mld zł. Taka sama kwota została zaplanowana na rok przyszły. W tym roku pieniądze zostały już w całości rozdysponowane przez samorządy. Województwo łódzkie znajduje się na czwartym miejscu w Polsce pod względem ogólnej kwoty wydatkowanej z FDS.

Jak zaznaczył minister Sasin, w Łódzkiem wyremontowanych i przebudowanych zostało najwięcej kilometrów dróg. W tym roku jest to 289 km. W całej Polsce w ubiegłym roku udało się wyremontować i wybudować 6 tysięcy km dróg samorządowych, w tym roku - 3,5 tys. km.

W gminie Łęczyca marszałek Grzegorz Schreiber zaprezentował też wicepremierowi dwukondygnacyjną halę sportową przy szkole w Wilczkowicach Górnych wybudowaną z wykorzystaniem pieniędzy unijnych i budżetu państwa. Gmina na budowę sali otrzymała dofinansowanie składając projekt w konkursie, którego zasady zostały opracowane w sposób wyjątkowy, bo projekty mogły zostać wsparte dofinansowaniem w wykosi nawet 95 procent wartości inwestycji.

W ramach zadania w Wilczkowicach Górnych powstała sala gimnastyczna z siłownią, szatniami, toaletami, węzłami sanitarnymi i magazynem. Na drugim piętrze budynku znajduje się  sala gimnastyczna korekcyjna i sala fitness. Całość została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W szkole podstawowej i przedszkolu uczy się 158 dzieci.

Trzecim przystankiem ministra Jacka Sasina był Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu – do niedawna jednostka jednoimienna. To dlatego, że dziś Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowę ze szpitalem na przekazanie 205 tys. zł. Za te pieniądze szpital kupi nawilżacze wspierające oddychanie u najciężej chorych pacjentów oraz analizatory parametrów medycznych do kontrolowania stanu ich zdrowia. Urządzenia będą wykorzystywane na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

- Od wiosny tego roku, gdy dopadła nas epidemia, znaleźliśmy się w nowej sytuacji i bardzo szybko zorganizowaliśmy ogromny front medyczny, który skutecznie mógł działać gdy epidemia się rozwijała – mówił wicepremier. – Spółki skarbu państwa od początku włączyły się w te działania, przeznaczając własne środki na wsparcie działań rządu. Szpital, przed którym dziś stoimy, jest dobrym przykładem tej pomocy. Już wiosną tego roku prawie 2 miliony złotych przekazała szpitalowi Polska Grupa Energetyczna, a około 180 tys. Wojskowe Zakłady Lotnicze. Dziś spotykamy się przy okazji kolejnej transzy wsparcia.

Jak podsumował minister Jacek Sasin, szpitalom w całym województwie spółki Skarbu Państwa przekazały 8 milionów 700 tys. zł. W skali całego kraju było to ponad 170 mln zł.

- Pomoc rządu, która dotarła do województwa łódzkiego to duże środki, mówiliśmy o nich wielokrotnie i pewnie będziemy jeszcze tę pomoc podsumowywać – dodał marszałek Grzegorz Schreiber. – Ale wydaje mi się, że gest podziękowania należy skierować do tych podmiotów, których pomoc docierała do nas, do szpitali, ale nie było to nagłaśniane. Warto się nad tym dziś pochylić i powiedzieć, że to była bardzo ważna pomoc, która trafiała i będzie nadal trafiać, do województwa łódzkiego i do wszystkich szpitali w naszym regionie.

Marszałek podsumował, że dodatkowe 205 tys. zł oznacza, że szpitale wojewódzkie otrzymały od spółek skarbu państwa 3 mln 652 tys. zł, a do tego środki ochrony osobistej czy sprzęt medyczny.

Źródło: UMWŁ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.