Reklama

Reklama

Wkrótce powstanie nowa podziemna ulica. Połączy EC1 z Fabryczną

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wkrótce powstanie nowa podziemna ulica. Połączy EC1 z Fabryczną - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Niebawem część Nowego Centrum Łodzi znów zamieni się w plac budowy. Ratusz przygotowuje się do rozpoczęcia prac nad wybudowaniem podziemnej jezdni wzdłuż ulicy Hasa. Pierwotnie inwestycja miała zostać rozpoczęta już na wiosnę tego roku.  

Reklama

Jak zapewniają miejscy urzędnicy inwestycja na ulicy Wojciecha Hasa nie jest zagrożona, choć faktycznie prace na niej miały rozpocząć się już kilka miesięcy temu. W tej chwili załatwiane są ostatnie formalności przed rozpoczęciem realizacji projektu.

– Mamy gotowy projekt oraz wybranego wykonawcę. Prowadzone są ostatnie ustalenia z inwestorami sąsiadującymi z planowaną droga, aby skoordynować planowane w rejonie działania – powiedział Piotr Wasiak z Zarządu Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Łodzi

Jako powody opóźnienia rozpoczęcia inwestycji, Ratusz podaje konieczność przeprowadzenia uzgodnień planowanych robót z niektórymi właścicielami okolicznych działek.

Kiedy inwestycja zostanie ukończona, ta część Łodzi zmieni się nie do poznania. Jak niebawem będzie wyglądało Nowe Centrum Łodzi?

Samochody pod ziemią, piesi na górze

Zgodnie z przyjętymi koncepcjami, nowa ulica będzie składać się z dwóch poziomów: jezdni o długości ok. 500 metrów, przeznaczonej dla ruchu samochodów, która powstanie pod ziemią wzdłuż ciągu ulicy Hasa oraz przestrzeni dla mieszkańców, która znajdzie się na powierzchni.

Nowa jezdnia, położona na głębokości 6 metrów, połączy teren Dworca Fabrycznego z dawną elektrownią EC1, w której obecnie znajdują się m.in. Centrum Nauki i Techniki oraz Planetarium. Zapewni także dojazd do parkingów nowo powstałych biurowców (poprzez wybudowanie 7 zjazdów) oraz poprowadzi do ronda znajdującego się pod aleją Rodziny Scheiblerów.

– Opisywaną ulicą dostaniemy się też do parkingu, który powstanie pod rynkiem Nowego Centrum Łodzi. Budowa [parkingu – przyp. red.] zaplanowana jest natomiast w kolejnym etapie – zaznacza Piotr Wasiak

Z kolei na powierzchni zostanie utworzona nowa przestrzeń miejska w postaci woonerfu. Dzięki niej zapewnione zostanie dojście do placówek kultury zlokalizowanych w dawnej EC1. Planowane są nasadzenia drzew i postawienie infrastruktury (ławki, stojaki rowerowe), tak aby nowe miejsce było nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne dla mieszkańców. Woonerf ma tętnić życiem i oferować pracownikom pobliskich firm oraz mieszkańcom przestrzeń do pracy, rozrywki i odpoczynku.

Pierwotnie rozpoczęcie prac planowano na 1 marca 2019 roku, a ich zakończenie na 31 grudnia 2020. Na przyszłym placu budowy postawiono już wtedy odpowiednie tablice informacyjne. Niestety, prac nie udało się rozpocząć w planowanym terminie. Ratusz nie informuje na razie czy opóźnienie będzie miało wpływ na datę zakończenia realizacji inwestycji. Prace mają ruszyć niebawem.

Na razie nie wiadomo także, czy nowa ulica będzie nadal nosić imię Wojciecha Hasa.

Inwestycja jest częścią większego projektu stworzenia Nowego Centrum Łodzi. W jego skład wchodzą także wspominany już wielopoziomowy, podziemny parking oraz Rynek Kobro, który ma stać się dla Łodzi tym, czy dla innych, starszych miast są ich średniowieczne rynki.

Źródło: Rynek Infrastruktury

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy