Reklama

Reklama

Władze ŁDK muszą przenieść swoją siedzibę na czas budowy tunelu średnicowego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Dominik Zadworny

Władze ŁDK muszą przenieść swoją siedzibę na czas budowy tunelu średnicowego - Zdjęcie główne

ŁDK, ulica Traugutta 18. Do ŁDK z powodu remontu nie można już swobodnie wchodzić. | foto Dominik Zadworny

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Budowa tunelu średnicowego sprawia, że lokatorzy wielu budynków, z powodów bezpieczeństwa, są zmuszeni tymczasowo opuścić swoje siedziby. Tym razem przyszła kolej na Łódzki Dom Kultury.

Reklama

Łódzki Dom Kultury, mieszczący się przy ulicy Traugutta 18, zmienia swoją siedzibę. Powodem są prace trwające przy budowie tunelu średnicowego, który będzie przechodzić bezpośrednio bod budynkiem domu kultury. Centralny Port Komunikacyjny oraz PKP Polskie linie Kolejowe są w trakcie szukania wykonawcy, którego zadaniem będzie wzmocnienie elewacji budynku. Jest to standardowy proces, bowiem prace nad tunelem wymagają odpowiedniego zabezpieczenia danych nieruchomość, tak żeby podczas trwania robót nie doszło do uszkodzenia zarówno tunelu, jak i obszarów znajdujących się na powierzchni.

W jakich rejonach należy zabezpieczyć budynki z powodu prac nad tunelem

Według planu tunel średnicowy ma umożliwić stworzenie połączeń komunikacyjnych pomiędzy dworcami: Łódź Fabryczna - Łódź Żabieniec - Łódź Kaliska. Na trasie połączeń powstaną również trzy przystanki:

  1. Łódź Śródmieście u zbiegu ul. Zielonej, Zachodniej i Kościuszki
  2. Łódź Polesie u zbiegu ul. Ogrodowej i Kaliskiego
  3. Łódź Koziny u zbiegu ul. Kasprzaka, Drewnowskiej i al. Włókniarzy.
W wyżej wymienionych obszarach Centralny Port Komunikacyjny oraz PKP Polskie Linie Kolejowe, zapewnią odpowiednie zabezpieczenia nieruchomości w przypadku, jeśli budynki będą znajdować się w bezpośrednim zagrożeniu uszkodzenia z powodu drążenia tunelu. Spółki zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby mieszkańcy nie ponieśli żadnych strat i udostępnić każdemu zainteresowanemu dogodne warunki tymczasowej przeprowadzki.

Kiedy i gdzie zostanie przeniesiona siedziba Łódzkiego Domu Kultury?

Obecnie władze ŁDK prowadzą rozmowy o dogodnej, tymczasowej lokalizacji. Dom kultury nie chce na razie mówić o szczegółach. Jak długo ŁDK będzie musiał działać w innym miejscu - pozostaje na razie w sferze spekulacji.

Budowa tunelu średnicowego nie jest prostym procesem inwestycyjnym. Wersja optymistyczna zakłada, że będziemy musieli się przenieść na czas około dwóch lat. Pojawia się również kwestia możliwości przedłużenia okresu przebywania w innej siedzibie o kolejne miesiące. Na pewno funkcjonowanie w nowej lokalizacji potrwa dłuższy czas

- mówi Jacek Wiśniewski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury.

Dyrekcja ŁDK nie jest w stanie zabrać ze sobą wszystkich rzeczy znajdujących się w budynku. Przeniesione zostaną jedynie te, które są niezbędne do funkcjonowania instytucji, takie jak sprzęt biurowy czy części archiwów. Reszta zostanie odpowiednio zabezpieczona na czas prowadzenia prac nad tunelem.

Koszty przenosin ŁDK mają zostać pokryte przez spółki nadzorujące pracę tunelu średnicowego. Takie rozwiązanie zapewni komfort swobodnej pracy instytucji jaką jest Łódzki Dom Kultury. Na razie trwają rozmowy o podpisaniu umowy między ŁDK a spółkami tunelu średnicowego. Wszelkie dodatkowe koszty, jakie poniesie dom kultury, mają zostać pokryte z kasy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Współpraca z innymi ośrodkami kultury. ŁDK: na pewno nie będziemy tworzyć żadnych filii

Jak informuje Jacek Wiśniewski, Łódzki Dom Kultury będzie prowadzić wspólne projekty z innymi ośrodkami kultury w regionie, jeśli wystąpi taka chęć.

Jeżeli jakiś ośrodek kultury w województwie wykażę chęć współpracy jesteśmy gotowi do kooperacji. Projekty typu koncerty, rekonstrukcje historyczne, inscenizacje czy warsztaty teatralne mogą być realizowane wspólnie. Jest to tylko kwestia dobrej woli 

- dodaje.

Co ważne dyrektor Jacek Wiśniewski dementuje jakiekolwiek informacje dotyczące tworzenia nowych filii. Łódzki Dom Kultury nie planuje tworzenia nowych ośrodków kulturowych na terenie regionu.

Na pewno zintensyfikujemy synergię między poszczególnymi ośrodkami kulturowymi w regionie, żeby na przykład zrealizować wspólnie warsztaty czy wystawy w kilku miejscach. Natomiast nie będziemy budować nowych ośrodków gdzieś w województwie, które byłby od nas zależne

Przenosiny ŁDK. Co z innymi podmiotami znajdującymi się w budynku?

W budynku ŁDK obecnie znajdują się także inne podmioty, z którymi współpracuje instytucja. One też będą musiały tymczasowo znaleźć dla siebie inne lokum do funkcjonowania. Łódzki Dom Kultury będzie starał się pomóc swoim partnerom.

Nam bardzo zależy na dobrych relacja z innymi podmiotami funkcjonującym w budynku ŁDK. Podchodzimy do sprawy z troską. Jesteśmy w stałym kontakcie i chcemy, żeby zostali z nami na pokładzie jak najdłużej. Liczymy na to, że te podmioty do nas wrócą, ponieważ w niektórych przypadkach jest to współpraca trwająca kilka, a nawet kilkadziesiąt lat

- zakończył dyrektor. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy