Reklama

Reklama

Władze Łodzi szukają inwestora dla łódzkiego lotniska. Ale nie chcą pomocy marszałka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Władze Łodzi szukają inwestora dla łódzkiego lotniska. Ale nie chcą pomocy marszałka - Zdjęcie główne

Lotnisko w Łodzi na sprzedaż. Trwają poszukiwania inwestora, który odkupi udziały należące do Miasta Łodzi (fot. UMŁ)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Kilka dni temu Adam Pustelnik oficjalnie poinformował o zamiarze sprzedaży lotniska w Łodzi. Konkretniej chodzi o sprzedaż miejskich udziałów. Jak się dowiedzieliśmy, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, a więc inny z udziałowców, nie dostał informacji na temat takich planów.

Reklama

Łódzkie lotnisko od wielu lat jest nierentowne. Każdego roku mieszkańcy muszą dokładać do jego utrzymania grube miliony złotych. Kiedy wydawało się, że Lublinek powoli odbija się od dna i w końcu zaoferuje łodzianom ciekawą ofertę, przyszła pandemia koronawirusa, która zniszczyła wielkie plany.

!reklama!

Lotnisko w Łodzi na sprzedaż

W związku z bardzo trudną sytuacją finansową lotniska, władzom Łodzi zależy, by sprzedać swoje udziały w Spółce Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta, o czym informował Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

- Doszliśmy do ściany. Z łódzkiego lotniska praktycznie nic nie lata. Przyzwoicie działa jedynie cargo. Władze lotniska zrobiły bardzo wiele, żeby utrzymać dotychczasowe połączenia i walczyć o kolejne loty, ale te działania nie przyniosły skutku. Dlatego podczas prac nad nowa strategią miasta zdecydowaliśmy się na zupełnie nowy kierunek: sprzedaż lotniska. Oczywiście w tym przypadku oznacza to sprzedaż części udziałów, bo nie jesteśmy 100-procentowym właścicielem – mówił Adam Pustelnik.

Zdaniem Pustelnika, łódzkie lotnisko byłoby doskonałym hubem logistycznym, który stałby się oknem na Europę dla azjatyckiego biznesu. 

- Podłączenie lotniska do sieci autostrad i doprowadzenie linii kolejowej do lotniska, pozwolą zbudować tutaj wielki hub logistyczny. Każde miasto, które ma w swoim otoczeniu taki hub logistyczny w postaci lotniska czy np. portu morskiego rozwija się bardziej dynamicznie. Bo taki hub to setki nowych firm, kilkadziesiąt tysięcy miejsc prac. To wielkie centrum wymiany handlowej z Chinami i innymi krajami Azji - argumentował wiceprezydent Łodzi.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego: „Władze Łodzi nie informowały nas o swoich planach”

Miasto Łódź posiada obecnie 95,509% udziałów w łódzkim lotnisku. To zdecydowanie najwięcej ze wszystkich czterech udziałowców. Po 0,001% posiadają Stowarzyszenie Aeroklub Łódzki oraz Stowarzyszenie Aeroklub Polski.

Z kolei drugim największym udziałowcem jest Województwo Łódzkie, posiadające 4,489% udziałów.

Jak wynika z informacji uzyskanych z Urzędu Marszałkowskiego, władze Miasta Łodzi nie konsultowały, ani nie informowały Samorządu Województwa Łódzkiego o swoich planach dotyczących sprzedaży swojej części udziałów w Spółce Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta. 

- Obecnie Województwo Łódzkie posiada 4 procent udziałów w tej w spółce. Wobec braku oficjalnej informacji ze strony Urzędu Miasta Łodzi skierowanej do Urzędu Marszałkowskiego, trudno jest więc mówić o jakiejkolwiek formie doradztwa, czy pomocy w poszukiwaniu inwestora. Opierając się jedynie na przekazach medialnych trudno jest także przeprowadzić jakąkolwiek analizę zasadności działań podejmowanych przez Władze Miasta Łodzi - informuje nas Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Nie jest tajemnicą, że relacja na linii Urząd Miasta Łodzi - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego nie należy do najłatwiejszych, a współpraca obu podmiotów nie układa się najlepiej.

W tym przypadku, to wielka szkoda. Merytoryczna współpraca w poszukiwaniu inwestora dla łódzkiego lotniska na pewno przyniosłaby więcej plusów niż minusów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy