Reklama

Reklama

Władze Łodzi ujawniły, ile kosztują zagraniczne delegacje miejskich urzędników

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Władze Łodzi ujawniły, ile kosztują zagraniczne delegacje miejskich urzędników - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Na początku lipca grupa radnych Prawa i Sprawiedliwości złożyła do prezydent Zdanowskiej interpelację, w której zapytali o zamiejscowe wyjazdy miejskich urzędników. Jakie koszty ponosi budżet miasta w związku z wyjazdami?

Reklama

Kontrola społeczna nad działaniami władzy jest fundamentem społeczeństwa demokratycznego. Szczególną rolę przyjmuje ona na poziomie samorządu, a więc tej władzy, która jest najbliżej ludzi. Czy jako obywatele, mieszkańcy Łodzi mamy prawo do informacji, jak są wydawane pieniądze z miejskiej kasy? Jak najbardziej. Media lokalne mają ułatwiać dotarcie także do takich informacji.

Głównie Europa, ale także Azja

Odpowiedź na interpelację zawiera listę wyjazdów zamiejscowych urzędników miejskich od początku 2019 roku. Czego możemy się z niej dowiedzieć?

Ogółem pracownicy magistratu odbyli 42 podróże zagraniczne. Ogromna większość z nich, bo 34 była podróżami do miast europejskich, ale zdarzały się także wyjazdy do Chin i Singapuru. W Państwie Środka łódzcy urzędnicy najczęściej podpytywali o rady dotyczące organizacji Zielonego EXPO 2024 w Łodzi, dyskutowali o systemach opieki zdrowotnej oraz omawiali szczegóły dotyczące łódzkiego stoiska na wystawie EXPO Horticultural 2019, która odbędzie się w Pekinie. Z kolei Singapur był gospodarzem VII Światowego Kongresu „Zdrowie publiczne, żywienie, epidemiologia”, gdzie omawiano m.in. strategie wzmacniania zdrowia publicznego.

W jakich jeszcze imprezach brali udział urzędnicy? M.in. w świątecznej akcji „Paczka dla Wołynia 2019” na Ukrainie, ceremonii losowania grup Mistrzostw Europy w siatkówce kobiet w Turcji czy w misji akademicko – gospodarczej w Finalandii. Wiele wyjazdów było związanych z planowaną organizacją przez Łódź Zielonego EXPO w 2024 roku. Taką właśnie delegacją była wspomniana wizyta w Chinach oraz marcowa wizyta w Walencji, gdzie rozmawiano na temat zielonych rozwiązań w mieście.

Ważnym spotkaniem było to z lutego w Paryżu, gdzie odbyły się szkolenia z programu URBACT III, gdzie Łódź została wybrana liderem partnerstwa tworzącego zespół dobrych praktyk w zakresie włączania mieszkańców w programy rewitalizacyjne. Więcej o sprawie piszemy tutaj.

Bardzo ciekawie brzmi cel ostatniej zawartej w dokumencie wizyty zagranicznej (z początku lipca), podczas której delegaci rozmawiali w Monachium z przedstawicielami przedsiębiorstwa zainteresowanego wybudowaniem w Łodzi bazy serwisowej śmigłowców. Czas pokaże, czy te rozmowy były owocne.

Sama prezydent Hanna Zdanowska dwukrotnie udawała się w zagraniczne podróże służbowe. Pierwszy raz w kwietniu, gdy poleciała do Paryża na spotkanie w Międzynarodowym Biurze Wystaw (BIE). Drugi raz w maju, gdy udała się do Londynu na spotkanie biznesowe.

Jak podaje Sekretarz Miasta w piśmie do radnych, którzy złożyli interpelację, wszystkie delegacje były związane z uczestnictwem w spotkaniach, konferencjach i targach międzynarodowych, gdzie urzędnicy reprezentowali miasto oraz starali się pozyskiwać nowych partnerów. Często prezentowali także osiągnięcia Łodzi, m.in. w zakresie rewitalizacji obszarów miejskich.

Jak do tej pory wyjazdy urzędników kosztowały budżet miasta ponad 352 tys. złotych.

Źródło: UMŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy