reklama
reklama

Wmurowanie kamienia węgielnego na placu budowy Fuzji. Zobacz! [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wmurowanie kamienia węgielnego na placu budowy Fuzji. Zobacz! [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dzisiaj, w obecności prezydent Łodzi - Hanny Zdanowskiej, prezesa zarządu Echo Investment - Nicklasa Lindberga oraz architekta Medusa Group - Łukasza Zagały na placu budowy Fuzji przy ulicy Tymienieckiego 5/7 wmurowano symboliczny kamień węgielny.
reklama

Fuzja, powstająca na terenie dawnej fabryki Karola Scheiblera na Księżym Młynie, to otwarty i przyjazny fragment miasta pełen historycznego dziedzictwa, w którym przeszłość połączy się z teraźniejszością w wymiarze nie tylko estetycznym, architektonicznym, ale również programowym – tworząc miejsca dla wszystkich przestrzeni życiowych. Już niedługo stanie się miejscem tętniącym życiem przez całą dobę. W specjalnej kapsule, umieszczonej w fundamentach Fuzji, znalazł się akt erekcyjny, drobne pamiątki związane z historią fabryki Scheiblera, a także deklaracja Fuzji napisana przez jej społeczność.

- Projekt Fuzja to znakomity przykład strategii Echo Investment opartej na realizacji tzw. „destinations”, czyli przemyślanych i dobrze zaprojektowanych kwartałów miast pełniących wszystkie miejskie funkcje - powiedział Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment. – Już niedługo dawna fabryka Scheiblera przy ul. Tymienieckiego stanie się otwartym i przyjaznym fragmentem Łodzi, wygodnym do życia, inspirującym do pracy oraz atrakcyjnym do spędzania czasu. Chcemy wykorzystać niepowtarzalny „genius loci” tego miejsca oraz jego historyczne i kulturowe dziedzictwo. Dlatego z taką uważnością projektujemy zarówno kolejne obiekty i ich funkcje, biorąc pod uwagę zarówno potrzeby przyszłych mieszkańców oraz użytkowników tej przestrzeni, jak i trendy rynkowe oraz aspekty miastotwórcze. Chcemy, żeby Fuzja stała się integralną częścią Łodzi.

- Tworzymy miejsce, które ma być bazą dobrego życia. Jako projektanci bierzemy odpowiedzialność nie tylko przed inwestorem, ale przede wszystkimi przed ludźmi, przyszłymi mieszkańcami i użytkownikami tej przestrzeni, jak również przed miastem – powiedział Łukasz Zagała, architekt studia projektowego Medusa Group. Chcemy, żeby Fuzja odpowiadała potrzebom najbardziej wymagających klientów, stąd też tak rozbudowany program wielu różnych funkcji – mieszkaniowych, biurowych, handlowych, usługowych, gastronomicznych, kulturalnych i miastotwórczych Chcemy tworzyć tu społeczność, która będzie mogła spotykać się i spędzać wspólnie czas na miejskich placach, w kafejkach, restauracjach. Wprowadzamy zieleń nie tylko w postaci widocznej za oknem, ale także w formie ogrodów miejskich zgodnie z koncepcją „urban farming”, które mieszkańcy będą mogli nie tylko uprawiać, ale sami zakładać – dodał Zagała.

Podczas uroczystości miała miejsce prapremiera serii krótkich form filmowych „Żywioły”, pokazujących w nietypowy sposób dziedzictwo historyczne i kulturowe tego miejsca. Jest to historia miejsca opowiedziana przez jej opiekuna, związanego z nim od 40 lat - Pana Andrzeja Szkudlarka, wieloletniego pracownika Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. "Obrońców Pokoju", przemianowanych potem na Uniontex.

W trakcie uroczystości inwestor powołał oficjalnie Komitet Fuzji zrzeszający ekspertów i autorytety w obszarach tożsamych z wartościami Fuzji – znanych architektów, urbanistów, historyków, fotografików oraz inne osoby utożsamiające się z projektem Fuzja. Komitet ma być symbolem tego, czym jest Fuzja czyli łączenia idei i doświadczeń, stworzenia pola do ich wymiany.

Projekt Fuzja przy ul. Tymienieckiego tworzyć będzie 20 budynków o różnorodnych funkcjach, z czego aż 14 to zaadoptowane budynki historyczne. Sercem tego terenu będzie zabytkowy budynek dawnej elektrociepłowni projektu inżyniera Alfreda Frischa.Na tym przesiąkniętym historią terenie Echo Investment wybuduje 90 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej, biurowej i usługowej, nowoczesne koncepty gastronomiczne, handlowe, usługowe oraz obiekty kulturalne a także place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone zajmą prawie

Mieszkańcy oraz użytkownicy inwestycji będą mogli skorzystać z licznych udogodnień, wśród których są usługi car sharingu, ścieżki rowerowe, stacje serwisowe dla rowerów, paczkomaty czy ładowarki elektryczne.

Fuzja będzie realizowana wieloetapowo. W pierwszym etapie powstaną dwa budynki mieszkaniowe, w których znajdzie się 274 lokali o powierzchniach od 29 mkw. do 111 mkw. z możliwością łączenia, 227 miejsc parkingowych oraz komórki lokatorskie. Pierwsi mieszkańcy będą mogli wprowadzić się już na początku 2021 roku. Równocześnie z zakończeniem pierwszego etapu oddany zostanie plac publiczny przed elektrownią z wygodnym dostępem od ulicy Tymienieckiego.

W kolejnych etapach powstaną przestrzenie biurowe, kolejne budynki mieszkalne, a zrewitalizowane historyczne fragmenty terenu zostaną przekształcone w restauracje oraz punkty handlowe. Dzięki temu Fuzja - przemyślana w każdym detalu, wyjątkowa inwestycja stanie się atrakcyjną częścią miasta dla przyszłych mieszkańców oraz turystów.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama