Reklama

Reklama

WOT wzywa żołnierzy do natychmiastowego stawiennictwa. Co z tymi z Łodzi i okolic?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, wprowadzono nowy status do natychmiastowego wstawiennictwa dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Ci ze wschodniej części Polski mogą zostać wezwani do jednostek w czasie krótszym niż 6 godzin. Jak to wygląda w pozostałych regionach, np. w województwie łódzkim?

Reklama

Mobilizacja Terytorialsów

24 lutego Wojska Obrony Terytorialnej poinformowały o wezwaniu swoich żołnierzy do natychmiastowego wstawiennictwa. Terytorialsi z województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 6 godzin. 

Żołnierze pozostałych brygad Obrony Terytorialnej, m.in. 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej działającej w naszym województwie, mogą natomiast zostać wezwani w czasie krótszym niż 12 godzin.

Terytorialsi są zobowiązani do sprawdzenia wyposażenia, powiadomienia pracodawców oraz zapewnienia sobie możliwości stawiennictwa w zmienionym reżimie czasowym.

WOT: "Pracodawców naszych żołnierzy prosimy o wyrozumiałość"

- Pracodawców i nauczycieli naszych żołnierzy WOT prosimy o wyrozumiałość i umożliwienie stawiennictwa żołnierzy po wprowadzeniu odpowiedniego sygnału. Możliwe, że jutro część z naszych żołnierzy nie stawi się w pracy, szkole lub na uczelni. Zrobimy wszystko by złagodzić spowodowane tym faktem utrudnienia! – informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Rzecznik prasowy przypomina również, że zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym pracodawca zatrudniający żołnierza WOT, w przypadku wezwania pracownika do pełnienia służby w trybie natychmiastowego stawiennictwa nie ma obowiązku wypłacania mu wynagrodzenia za dni, w których pełnił służbę w trybie natychmiastowego stawiennictwa. 

- Na ten czas pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego. Pracodawca może ubiegać się o zwrot wydatków (rekompensatę) z tytułu zatrudnienia nowego pracownika na zastępstwo żołnierza WOT skierowanego do działań w trybie natychmiastowego stawiennictwa lub powierzenia tego zastępstwa innemu pracownikowi, który jest zatrudniany u tego pracodawcy – dodaje płk Marek Pietrzak.

Info: WOT

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy