Reklama

Reklama

Wybory prezydenckie już w niedzielę. Czy trzeba mieć maseczkę? Jak wyglądają w dobie koronawirusa? Kto może głosować?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wybory prezydenckie już w niedzielę. Czy trzeba mieć maseczkę? Jak wyglądają w dobie koronawirusa? Kto może głosować? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Tego dnia lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21. W sytuacji, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma ponad 50 proc. wszystkich oddanych głosów, dwa tygodnie później - 12 lipca - odbędzie się druga tura wyborów. Jakie zasady obowiązują podczas głosowania?

Reklama

Najbliższe wybory będą wyborami hybrydowymi 

Wybory hybrydowe to połączenie głosowania odbywającego się w formie tradycyjnej, tj. w lokalach wyborczych oraz głosowania korespondencyjnego. Co istotne, w sytuacji, gdy zamierzamy oddać głos w naszym lokalu wyborczym, zasady nie ulegają zmianom.

!reklama! 

Wyboru kandydata na prezydenta może dokonać każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, a któremu prawo wyborcze nie zostało odebrane prawomocnym wyrokiem sądowym lub też orzeczeniem Trybunału Stanu. Aby móc wziąć udział w głosowaniu należy zabrać ze sobą dokument potwierdzający naszą tożsamość - dowód, paszport, prawo jazdy czy legitymację w przypadku osób, które w dniu wyborów ukończyły 18. rok życia.

Głosowanie odbywać się będzie w lokalach wyborczych godzinach od 7 do 21.

Za pośrednictwem urzędowych kart do głosowania będziemy mogli oddać głos na wybranego przez nas kandydata. Na kartach znajdą się informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów za pomocą znaku "x" postawionego w kratce obok nazwiska.

Za nieważne uznaje się głosy:

  • oddane na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata;
  • oddane na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów.

Czy w lokalach wyborczych obowiązuje nas nakaz zasłaniania nosa i ust?

Osoby, które chcą oddać głos w formie tradycyjnej, muszą pamiętać o tym, aby na twarzy mieć maseczkę ochronną lub przyłbicę. Ponadto, w lokalach wyborczych będą znajdować się płyny do dezynfekcji rąk. Wszystko to w celu zapewnienia bezpieczeństwa głosującym.

Przebieg wyborów korespondencyjnych, czyli jak zagłosować?

W sytuacji, gdy zdecydujemy się na głosowanie korespondencyjne, to wyborca korzysta z pakietu wyborczego, dostarczonego przez zespół pocztowy. Na początku zapoznaje się z instrukcją, zgodnie z którą oddaje głos na karcie do głosowania. Kolejnym krokiem jest umieszczenie karty w kopercie z napisem "Koperta na kartę do głosowania", którą trzeba zakleić. Koperty niezaklejone nie będą uwzględniane podczas ustalania wyników głosowania.

Dokładnie zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej. Na niej muszą znaleźć się takie informacje jak: adres i numer właściwej obwodowej komisji wyborczej. Kopertę zwrotną, która zawiera niezbędne dokumenty należy zakleić i najpóźniej do 26 czerwca 2020 roku wrzucić do skrzynki pocztowej Poczty Polskiej na terenie danej gminy lub osobiście dostarczyć kopertę do właściwego urzędu gminy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy