Co roku w okresie jesiennym wciąż wielu kierowców zastanawia się, czy warto zmieniać opony na zimowe. Zarówno mechanicy, jak i producenci odpowiadają krótko - warto. Dlaczego?
Opony zimowe i letnie. Zobacz, czym się różnią
W Polsce jazda na oponach zimowych, jest zalecana, ale nieobowiązkowa. Wymianę proponuje się, gdy średnia temperatura spadnie i pozostanie poniżej 7°C .Firma Barum tłumaczy, czym różnią się opony zimowe od letnich i dlaczego, tak ważna jest ich sezonowa wymiana? Jak się okazuje, zimowe ogumienie jest specjalnie zaprojektowane, tak, aby zagwarantować pełne osiągi w zimnej temperaturze. Ich mieszanka gumowa posiada większą proporcję naturalnej żywicy. Są wciąż elastyczne, nawet w temperaturze poniżej 7°C i lepiej trzymają się nawierzchni. Rowki i żebra na bieżniku opony są głębsze niż te w oponach letnich, co zapewnia również dobrą jazdę na śniegu.
Jak na te właściwości wpływają wysokie temperatury? Sprawiają, że są mniej efektywne. Opony zimowe charakteryzują się wyższym oporem toczenia w ciepłą pogodę i znacząco dłuższą drogą hamowania. Oznacza to, że w temperaturze powyżej 15°C nasz samochód całkowicie zatrzyma się nawet o 7 m dalej niż na oponach letnich. Dlatego opony zimowe należy stosować jedynie o odpowiedniej porze roku.
Czy to dobry czas na wymianę opon?
Synoptyce zapowiadają, że najbliższe dni będą słoneczne, termometry pokazywać będą nawet 19 stopni, nie powinno padać. Czy to zatem dobry czas na wymianę opon? Zapytaliśmy łódzkich wulkanizatorów. Jak usłyszeliśmy, jeżeli jeździmy tylko po mieście, to możemy umawiać się do mechanika, na przykład na kolejny tydzień. Jeżeli jednak jeździmy w trasę, to jak usłyszeliśmy, jest to jeszcze niezalecane.Michał Marszałek, właściciel firmy "Wulkanizacja Marszałek", radzi, aby dokładnie śledzić prognozy, a w razie informacji, np. o przymrozkach, z wymianą nie czekać do ostatniej chwili. Przyznaje, że prawdziwy "boom" zrobi się krótko przed świętem zmarłych.
Kolejki zaczną się robić tydzień wcześniej. Choć są też tacy, którzy próbują jeździć przez cały rok na jednych oponach. A wiadomo, że opona zimowa sprawdza się poniżej 10 stopni Celsjusza. Jest lepsza przyczepność, droga hamowania. Niktórych dopiero śnieg skłania do zmiany opon.
Łódzcy wulkanizatorzy podnieśli ceny? Ile zapłacimy za wymianę?
Szalejąca drożyzna uderza również w przedsiębiorców, którzy płacą więcej za prąd, produkty, które są im potrzebne do wykonywania swojej pracy, a także inne usługi. Czy to znaczy, że łódzcy wulkanizatorzy również podnieśli ceny?Michał Marszałek przyznaje, że nie zdecydował się na taki krok. Przynajmniej na razie.
Boję się, że, jak podniosę ceny za usługi, to ludzie nie przyjdą, będą szukać innego wulkanizatora. Prawdą jednak jest, że wszystko wokół zdrożało. Na razie dostałem rachunek za prąd, który jest wyższy o 500 zł od poprzedniego. Zobaczymy, co będzie przy następnym rachunku. Wtedy podejmę decyzję.
Na podniesienie cen nie zdecydowało się, na razie, również większość innych mechaników, z którymi rozmawialiśmy. Koszt pozostaje więc taki sam jak przy ostatniej wymianie. Ile zatem kosztuje kompleksowa usługa, która obejmuje wymianę kompletu opon wraz z wyważeniem?
- Wymiana opon na felgach stalowych 15-16 cali - ok. 100 zł
- Wymiana opon na felgach aluminiowych 15 - 16 cali - ok. 120 zł
- Wymiana opon na felgach stalowych 17-18 cali - ok. 150 zł
- Wymiana opon na felgach aluminiowych 19 - 22 cale - ok. 180 zł
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.