Reklama

Reklama

Wynajmowali posesje i porzucali tam niebezpieczne dla ludzi odpady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Prokuratura Okręgowa w Łodzi postawiła czterem osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, posługiwania się nierzetelnymi fakturami, popełniania przestępstw skarbowych oraz spowodowanie zagrożenia dla ludzi i środowiska poprzez nieodpowiednie postępowanie z odpadami. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

Reklama

Łódzcy funkcjonariusze odkryli, że przez półtora roku, na naszym terenie porzucono wiele ton niebezpiecznych odpadów.  Mogły one zagrażać zarówno zwierzętom, jak i ludziom. Służby, w związku ze sprawą, aresztowały czterech mężczyzn w wieku od 28 lat do 57 lat. Trzech z nich usłyszało zarzut kierowania tą groźną grupą. 

Trzy tysiące transportów i 68 ton niebezpiecznych odpadów! 

Śledztwo dotyczące wystawiania poświadczającej nieprawdę dokumentacji związanej z transportem i utylizacją odpadów, które mogły zagrozić ludziom i zwierzętom oraz doprowadzić do skażenia gruntów i wód prowadzą Funkcjonariusze z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Łodzi. Już udało im się ustalić, że tylko przez ostatnie półtora roku wykonano ponad 3 tys. transportów z ponad 68 tys. ton niebezpiecznych odpadów, które porzucono na wynajętych posesjach. Szacunkowy koszt legalnej utylizacji tego typu odpadów to ponad 350 mln zł.  Szacunkowy koszt legalnej utylizacji tego typu odpadów wynosi ponad 350 mln zł, a straty podatkowe związane m.in. z wyłudzeniami zwrotu podatku VAT oszacowano na około 1,6 mln zł.

Rzeczniczka prasowa CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz informuje, że działania śledczych były prowadzone wspólnie z Łódzką Krajową Administracją Skarbową oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Łodzi. W ich efekcie ustalono podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie zajmowali się obrotem odpadami niebezpiecznymi.

Inspektorzy WIOŚ przeanalizowali dane zawarte w systemie obrotu odpadami, co ułatwiło dotarcie do podmiotów mogących mieć związek ze sprawą. Przestępcza działalność polegała na fałszowaniu dokumentacji trafiającej do ewidencji odpadów oraz transportu niebezpiecznych odpadów. Śledczy ustalili również, że za pośrednictwem podstawionych osób, wynajmowali na terenie kilku województw nieruchomości i magazyny, na których następnie porzucali odpady.

Podejrzani w areszcie. Śledczy zabezpieczyli mieni o wartości 3 mln złotych

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Łódzką Służbą Celno-Skarbową (KAS) przeszukali miejsca związane z działalnością spółek na terenie województwa łódzkiego i śląskiego.

W wyniku tych działań zabezpieczono m.in. dokumentację finansowo-księgową, dane zawarte w systemach księgowych, jak również różne nośniki danych

 - informuje rzecznik CBŚP.

Decyzją sądu mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani, a na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie o wartości ponad 3 mln zł. Zatrzymanym grozi do 15 lat więzienia. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy