Reklama

Reklama

Wynik testu na obecność koronawirusa bywa “wątpliwy”? Często wynik jest niejednoznaczny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wynik testu na obecność koronawirusa bywa “wątpliwy”? Często wynik jest niejednoznaczny - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Każdy wynik ‘wątpliwy’ traktowany jest jako dodatni, bowiem nie można wykluczyć zakażenia wirusem.

Reklama

W Polsce i na całym świecie trwa obecnie epidemia koronawirusa.

!reklama!

Codziennie słyszymy o kilkuset nowych przypadkach zachorowań i tysiącach wykonywanych testów. Wśród wyników, zdarzają się takie, które dają wynik ‘wątpliwy’. Testy genetyczne PCR, to testy bardzo dokładne, gdzie analiza wymazu zajmuje nawet 8 godzin. Zdarza się jednak, że ich wynik jest niejednoznaczny, bo np. materiału nie jest pobrana wystarczająca ilość, albo wirus nie zdążył się jeszcze w organizmie rozwinąć.

Żeby test był dodatni, muszą być wykryte przynajmniej dwa geny wirusa w danej próbce. Aby wynik był negatywny, nie może być wykryty żaden taki gen. Może zdarzyć się tak, że jest tylko wykryty jeden gen wirusa SARS-CoV-2 i wtedy taki wynik traktowany jest jako “prawdopodobny”. Wtedy po otrzymaniu takiego wyniku należy pobrać wymaz ponownie do uzyskania wyniku jednoznacznego.

Drugie pobranie z nosogardzieli albo gardła i nosa jednocześnie pobiera się po około 48 godzinach od pierwszego testu. Zdarzają się sytuacje, że test daje wynik wątpliwy po ponownym pobraniu materiału. Wtedy wysyła się go – do tak zwanej – walidacji do laboratorium referencyjnego wyższego szczebla.

Testy PCR są drogie, ich wartość opiewa na kwotę kilkuset złotych. Tańszą alternatywą mogą okazać się testy tak zwane serologiczne, które wykrywają wytworzone przez organizm człowieka podczas infekcji koronawirusem przeciwciała. Ich wartość diagnostyczna obecnie jednak jest jeszcze niska, a wyniki zbyt mało wiarygodne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy