Władze miasta nie ukrywają, że chodzi o załatanie dziury budżetowej, powiększającej się szybko w wyniku zamrożenia gospodarki na okres pandemii koronawirusa. Przewodniczący Rady Miasta, Marcin Gołaszewski mówi:
- Ubytek może sięgnąć w tym roku optymistycznie 250 milionów złotych, więc musimy szukać możliwości załatania dziury która powstała.
Wyprzedaży majątku miasta sprzeciwiają się radni opozycji. Radosław Marzec, przewodniczący klubu radnych PIS alarmuje:
- Doliczyłem się prawie pięćdziesięciu nieruchomości, które są wystawiane na sprzedaż. Mieszkańcy nie wyrażają zgody. Widzą inne sposoby na zagospodarowanie tych działek, a miasto za wszelką cenę je wyprzedaje, a nie są one przygotowane do sprzedaży, ponieważ nie mają miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
!reklama!
Głos w sprawie zabierają się zaniepokojeni mieszkańcy i społecznicy. Urszula Niziołek – Janiak, była radna miejska, dziś działaczka Stowarzyszenia „tak dla Łodzi” mówi w wypowiedzi dla łódzkiej telewizji:
- Władze miasta doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie są w stanie na podstawie obecnych przepisów i bez planów miejscowych skutecznie ochronić istniejących na tych terenach zabytków, czy też zieleni.
Jarosław Ogrodowski z Instytutu Działań Samorządowych dodaje:
- Nie powinniśmy wyprzedawać wszystkiego, jak leci, tylko bardzo dokładnie dobierać, która działka powinna zostać sprzedana i czy są właściwe warunki na rynku, żeby w ogóle do tej sprzedaży siadać. Moim zdaniem powinniśmy ze sprzedażami poczekać, aż się unormuje sytuacja na rynku i inwestorzy przestaną się bać tego co dotyczy koronawirusa i wszystkich tych konsekwencji, które z niego wynikły.
Na wczorajszym posiedzeniu przegłosowane zostały uchwały o wyrażeniu zgody na sprzedaż w drodze przetargu nieruchomości położonych przy al. Piłsudskiego 98, 100 i al. Piłsudskiego bez numeru, ul. Konstytucyjnej bez numeru, ul. Wersalskiej 35 i Wersalskiej bez numeru, ul. Kilińskiego 200 i Kilińskiego bez numeru, ul. Nawrot 46, Piłsudskiego 112-112A i ul. Teodora bez numeru, al. Ofiar Terroryzmu 11 Września bez numeru, ul. Tomaszowskiej bez numeru, ul. Listopadowej 37, al. Śmigłego-Rydza bez numeru i ul. Fabrycznej bez numeru.
Tylko ze sprzedaży tych 10 nieruchomości władze miasta chcą uzyskać 8,5 mln złotych dochodu.
Komentarz redakcji:
Sprzedaż miejskich nieruchomości jest dokonywana zgodnie z prawem. Prowadzona w sposób przemyślany może być narzędziem polityki przestrzennej oraz może przyczynić się do rozwoju miasta poprzez udostępnienie nowych terenów pod prywatne inwestycje. Warunkiem jest objęcie sprzedawanych działek regulacjami prawnymi w postaci miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które określą do może powstać na danej działce, a co nie. Jeżeli natomiast celem sprzedaży jest w pierwszej kolejności szybkie załatanie dziury budżetowej, to osiągamy tylko cel doraźny. To tak, jakbym sprzedał kawałek własnego ogródka i pozbawił się wpływu na to, co powstanie w sąsiedztwie mojego domu.
Źródło: TVP3 Łódź, Urząd Miasta Łodzi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.