Reklama

Wystartowała wystawa makiet kolejowych na dworcu Fabrycznym [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Śliwiński

Wystartowała wystawa makiet kolejowych na dworcu Fabrycznym [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
68
zdjęć

Wystawa makiet kolejowych na dworcu Łódź Fabryczna | foto Tomasz Śliwiński

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Łódź Po raz pierwszy w Łodzi i po raz pierwszy na dworcu Fabrycznym – ruszył pierwszy dzień wystawy makiet kolejowych.

Na to wydarzenie przyjechali miłośnicy kolei z całego kraju. Dziś, 19 maja po godzinie 15. Oficjalnie rozpoczęła się wystawa makiet kolejowych na dworcu Łódź Fabryczna. Wystawę można odwiedzać zarówno na antresoli od strony Kilińskiego, jak i na tej zlokalizowanej nad kasami biletowymi.

- Wystawa makiet kolejowych trwa od piątku do niedzieli. Przygotowaliśmy atrakcje dla kolekcjonerów, dla fanów kolei oraz dla najmłodszych uczestników. Do zobaczenia są dwie antresole, na których znajdują się wspaniałe modele nie tylko zabytkowych pojazdów oraz stoiska towarzyszące wydarzeniu m.in. Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, na którym można zapoznać się nie tylko z ofertą przewoźnika, ale także poznać atrakcje turystyczne województwa łódzkiego i wziąć udział w quizie, w którym nagrodami są fantastyczne gadżety.  

- mówi dla portalu TuLodz.pl Iwona Borowińska z Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Dla zwiedzających zaplanowano szereg atrakcji, a także stanowiska, na którym można zakupić kolejowe gadżety, książki i prasę. Jak mówi nasza rozmówczyni wybór dworca Łódź Fabryczna na organizację wydarzenia nie był przypadkowy.

- Wybór dworca zdecydowanie nie był przypadkowy. Po pierwsze to jest największy dworzec kolejowy w Polsce, po drugie stąd odjeżdżają pociągi ŁKA, po trzecie jest to doskonała również przestrzeń wystawiennicza, na której takie małe koleje mogą wspaniale się zaprezentować

- dodaje.

Na obu antresolach swoje wystawy zaprezentowały stowarzyszenia i kluby z całego kraju.

Wystawa makiet kolejowych na dworcu Łódź Fabryczna

Dla wszystkich odwiedzających, przez trzy najbliższe dni czekają makiety Łódzkiego Klubu Modelarzy Kolejowych, Mazowieckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, Toruńskiej Makiety Modułowej i Klubu Modelarzy „Radomiak. 

Jak mówi portalowi TuLodz.pl, Zbigniew Szafrański celem tej wystawy jest także zachęcenie młodych miłośników kolei, aby wybrali właśnie pracę w tym zawodzie.

- Podziemny dworzec Łódź Fabryczna powstał, nie po to, żeby go zakopać pod ziemię, tylko żeby poprzez tunele połączyć go dalej na zachód z liniami kolejowymi. W ten sposób Łódź znajdzie się w kolejowym centrum Polski i w centrum sieci kolejowej, natomiast musimy sobie postawić pytanie kto będzie na tej kolei pracował, i kto będzie nią zarządzał. I to jest główny cel tej wystawy. Ściągnięcie tutaj przede wszystkim młodych ludzi, którzy się koleją interesują. Mamy nadzieję, że ich się uda rozpoznać, uda się ich pozyskać. Ta wystawa jest i dla małych dzieci, jak i dla emerytów - to wydarzenie jest dla wszystkich. Chcemy promować hobby kolejowe, chcemy promować dworzec Łódź Fabryczna jako miejsca takich spotkań, nie tylko po to, żeby przyjść kupić bilet i pojechać pociągiem.

- mówi w rozmowie z portalem TuLodz.pl, Zbigniew Szafrański, założyciel Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, prezes PKP PLK S.A.  w latach 2009 – 2012.

Na większej antresoli można podziwiać duża makietę w skali H0, której łączna długość torów to 85 m. Lokalizacja, w której odbywa się wydarzenie musiała być specjalnie do tego przygotowana, a jak mówi w rozmowie z nami organizator, łatwe to nie było.

- Wszystkie formalne przygotowania zaczęły się mniej więcej od października ubiegłego roku. Dlatego że ten dworzec kolejowy jest atrakcyjnym, ale trudnym miejscem na taką wystawę, ponieważ są pewne wymogi bezpieczeństwa. Wystawa nie może utrudniać podstawowych funkcji dworca, jakimi jest m.in. obsługa podróżnych. ŁKA musiała wynegocjować i zawrzeć umowę z zakładem linii kolejowych, podpisać porozumienie z klubem modelarzy, a oni musieli z kolei opracować cały plan tej makiety i zrobić rysunki.  

- dodaje.

Na mniejszej antresoli będą prezentowane makiety pojedyncze w różnych podziałkach, m.in.: makieta Adama Borysiaka w dużej skali, tzw. „królewskiej” (1:32), makieta Krzysztofa Gawła w skali TT (1:120) oraz makieta zaplecza technicznego Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Makietę będzie można zwiedzać od piątku, 19 maja do niedzieli, 21 maja. Zwiedzanie będzie możliwe w godzinach 15 – 18 w piątek, 19 maja; w godzinach 10 – 18 w sobotę, 20 maja i w godzinach 10 – 16 w niedzielę, 21 maja.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Zwiedzanie zaplecza technicznego Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

To kolejne wydarzenie, które jest organizowane w Łodzi dla pasjonatów kolei. W kwietniu, w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki odbyło się zwiedzanie zaplecza technicznego ŁKA. Spotkanie cieszyło się sporą popularnością, a każdy z odwiedzających mógł zobaczyć, jak wygląda od kuchni wielka hala przy stacji Łódź Widzew.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy